صحت یا ضعف حدیثی که نحوه عذاب زنان را بیان می کند
 

صحت یا ضعف حدیثی که نحوه عذاب زنان را بیان می کند

الحمدلله،

این حدیث در هیچیک از کتاب معتمد و معتبر حدیثی وارد نشده است، و پس از بررسی متوجه شدیم که از کتاب "بحار الانوار" مجلسی شیعی است، که مملو از اکاذیب و روایات جعلی است، و لذا ارزشی ندارد و قابل استناد نیست.

ابن حجر هیثمی در کتاب "الزواجر" گفته : این حدیث قابل احتجاج نیست.

بنابراین ترویج و انتشار و بازگو کردن چنین حدیث مجعولی و انتساب آن به پیامبر صلی الله علیه وسلم حرام و ممنوع است، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : «إِنَّ کَذِبًا عَلَیَّ لَیْسَ کَکَذِبٍ عَلَی أَحَدٍ، فَمَنْ کَذَبَ عَلَیَّ مُتَعَمِّدًا فَلْیَتَبَوَّأْ مَقْعَدَهُ مِنَ النَّارِ».

یعنی: «دروغ نسبت دادن به من مانند دروغ نسبت دادن به هیچ کسی نیست. پس هر کسی به عمد به من دروغی نسبت دهد باید جهنم را بعنوان جایگاه برای خود آماده نماید».

مسلم این حدیث را در صحیح خود از مغیرة بن شعبه روایت نموده، و حدیث متواتر است، بیش از شصت صحابه آنرا روایت کرده اند.

پس کسی که آنرا نقل می کند باید به مخاطب یا مخاطبین خود بیان کند که حدیث جعلی و دروغین است و آنها را از آن تحذیر نماید.

و علماء هیئت دائمی افتاء ضمن جعلی بودن حدیث مذکور، اینگونه تحذیر نمودند : «بر مسلمانان واجب است که این نوشته را تکذیب کنند، و آنرا پاره و نابود سازند، و مردم را از آن و عاقبت ترویجش آگاه کنند، زیرا دروغ بزرگی است. به دلیل تحذیر (مردم) از این نوشته و امثال آنها که هر از گاهی انتشار می یابد، این فتوا را تحریر کردیم. وبالله التوفیق، وصلی الله علی نبینا محمد وآله وصحبه وسلم» "اللجنة الدائمة للبحوث العلمیة والإفتاء" (17/165). الفتوی ( 19493 ).

بکر أبو زید ... صالح الفوزان ... عبد الله بن غدیان ... عبد العزیز آل الشیخ ... عبد العزیز بن عبد الله بن باز

البته یکی دو حدیث دیگر هم درباره عذاب زنان وارد شده، از جمله اینکه بر پستانهایشان یا پاشنه هایشان آویزانند، که در کتب اهل سنت وارد شده اند، مثل کتاب "شعب الایمان" و "دلائل النبوة" بیهقی، و " الترغیب والترهیب" منذری، که هیچکدام صحیح نیستند. مثلا حدیث زیر که هم بیهقی و هم منذری از " راشد بن سعد " (تابعی) روایت کردند که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : «لمَّا عُرِجَ بی ، مَرَرْت بِرِجَالٍ تُقرضُ جُلودُهُمْ بِمَقَارِیضَ من نارٍ فقُلْتُ : مَنْ هؤلاءِ یا جبریلُ ؟ قال : الذینَ یَتَزَیَّنُونَ لِلزِّینَةِ قال : ثُمَّ مَرَرْتُ بِجُبٍّ مُنْتِنِ الرِّیحِ ، فَسَمِعْتُ فیهِ أَصْوَاتًا شَدِیدَةً . فقُلْتُ : مَنْ هؤلاءِ یا جبریلُ ؟ قال : نِساءٌ کُنَّ یَتَزَیَّنَّ للزینةِ ، ویَفْعَلْنَ ما لا یَحِلُّ لهُنُّ ، ثُمَّ مَرَرْتُ علی نِساءٍ ورِجَالٍ مُعَلَّقِینَ بِثَدْیِهِنَّ فقُلْتُ : مَنْ هؤلاءِ یا جبریلُ ؟ فقال : هؤلاءِ اللَّمَّازُونَ والهَمَّازُونَ ، وذلکَ قولُهُ عزَّ وجلَّ ( ویْلٌ لِکلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ )».

یعنی : «وقتی به معراج رفتم، از کنار مردانی عبور کردم که با کارد یا قیچی آتشین پوست خود را می بریدند، گفتم : اینها کیستند ای جبرئیل؟ گفت : مردانی که به قصد خودآرایی آرایش می کنند، سپس از کنار سیاه چالی عبور کردم که بوی بسیار بدی از آن متساعد می شد و صداهای شدیدی از آن شنیدم، گفتم : اینها کیستند ای جبرئیل؟ گفت : زنانی که بقصد خودآرائی آرایش می کنند (و زینت خود را برای نامحرم نشان می دهند) و کارهای انجام می دهند که برایشان حلال نشده است. سپس از کنار زنان و مردانی عبور کردم که بر پستانهایشان آویزان شده بودند، گفتم : اینها کیستند ای جبرئیل؟ گفت : اینها همان عیبجویان و طعنه زنندگانی هستند که خداوند درباره آنها فرمودند : « ویْلٌ لِکلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ »». علامه البانی در "ضعیف الترغیب" (1688) گفته : بسیار ضعیف است.

اصولا عذاب زنان ویژگی متمازی نسبت به مردان ندارد که قابل ذکر باشد، ولی در روایات صحیح آمده که بیشتر اهل جهنم را تشکیل می دهند، برای توضیحات بیشتر به فتوای (7321) مراجعه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com