::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1809744 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143588725 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

96722 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

دلایل اثبات موضوع بودن حدیث "انا مدینه العلم و علی بابها"
شماره فتوى 4413

تعداد بازديد 4834

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-04-13

 

شما گفتید که حدیث "انا مدینه العلم و علی بابها" ساختگی است ولی خودم با گوشهای خودم ازشبکه نور شنیدم که این حدیث صحیح است، لطفا توضیح دهید.


الحمدلله،

اولا باید گفت که صحت یا ضعف حدیثی با ادعا ثابت نمی شود. و لذا اگر هرکسی برای این ادعا دلیل نیاورد سخن وی غیرقابل قبول است. و شاید کارشناس برنامه حضور ذهن نداشته بود!

و ما برای ضعیف یا دروغ بودن این حدیث دلیل می آوریم:

حدیث « أنا مدینة العلم وعلی بابها » در چندین منبع از کتابهای اهل سنت وارد شده اند، اما مسئله مهم این است که ایا آین روایت سند صحیحی در کتب اهل سنت دارد یا خیر؟ هرگز وجود یک حدیث در کتابی دلیل بر صحت آن نیست ولو با طرق بسیار روایت شده باشد.

اما از جمله محدثین و متخصصین امر حدیث شناسی که حدیث مذکور را تضعیف کرده یا حتی آنرا دروغ نامیده اند می توان به علمای زیر اشاره کرد:

-         امام بخاری که مشهور است به امام محدثان حدیث مذکور را رد کرده است و گفته:( هیچ سند و وجه صحیحی برای این حدیث وجود ندارد)( منبع: المقاصد الحسنة ، للسخاوی: ( رقم: 189 )).

-         امام ترمذی رحمه الله از برجسته ترین محدثان اسلام می فرماید:"این حدیث منکر است" الجامع الصحیح: ( 5 /  596 ) ، العلل الکبیر: ( 2 / 942 ).

-         امام ابن حبان یکی دیگر از محدثان مشهور می گوید:"این حدیث از طریق روایتهای ابن عباس ، و مجاهد ، والأعمش ، و أبو معاویة اصلی ندارد بلکه این حدیثی است که ابی صلت آنرا ساخته است و برای آن سند ایجاد نموده! المجروحین: ( 2 / 94 ) ، وانظر: ( 2 / 152 ) و المجروحین: ( 2 / 94 ).

-         عقیلی می گوید:" و هیچ حدیثی با این متن صحیح نیست" الضعفاء: ( 3 / 150 ).

-         امام دارقطنی از محدثان اهل سنت می فرماید:" حدیث مظطرب و غیر ثابت است" العلل: ( 3 / 248 ).

-         علاوه بر علمای فوق، ابن الجوزی در الموضوعات: ( 1 / 533 ) ، والذهـبی در المیزان: ( 1 / 415 ) و( 3 / 668 ) وتلخیص المستدرک: ( 3 / 126 ) ، وشیـخ الإسـلام ابن تیمیة در منهاج السنة: ( 7 / 515 ) وأحادیث القصاص: ( ص: 62 ) ومجموع الفتاوی: ( 4 / 410 ) و( 18 / 123 )، وعلامة عبد الرحمن المعلمی در حاشیة الفوائد المجموعة للشوکانی ( ص: 349 ) ، وشیخ محمد ناصر الدین ألبانی در ضعیف الجامع الصغیر: ( رقم: 1322 )  این حدیث را دروغ و ساختگی می نامند.

 

-         ابن قیسرانی در کتاب معرفة التذکرة ص127 می گوید(در راویان این حدیث ابوصلت هروی وعثمان بن خالد ومحمد بن اسماعیل هستند و همه شان دروغ گو اند) ومراجعه شود به ذخیرة الحفاظ 5/2578 امام ابن عربی در احکام قران ص 3/86 این حدیث را باطل میداند.

-         امام ابن جوزی در کتاب الموضوعات 2/111می گوید این حدیث (در تمام طرقش به صحت نرسیده)( لا یصح من جمیع الوجوه) وامام نووی رحمه الله در تهذیب الأسماء واللغات 1/348 این حدیث را باطل میداند وامام ذهبی در میزان الاعتدال این روایت با باطل میداند میزان الاعتدال 1/415 و ترتیب الموضوعات ص 103

-         وابن ملقن در کتاب شرح البخاری لابن الملقن 3/538 حدیث انا مدینه العلم وعلی بابها را منکر میداند وهمینطور امام هیثمی در مجمع الزوائد ومنبع الفوائد ص 9/117 حدیث را ضعیف میداند

-         وامام سخاوی در کتاب الأجوبة المرضیة 2/880. روایت را ضعیف میداند وطرق دیگرش را حسن. وملاعلی قاری در الأسرار المرفوعة ص138 این حدیث را بی پایه واساس میداند. وامام العجلونی در کشف الخفاء 1/235 .این روایت را غیرثابت میداند ومضطرب میداند. ومراجعه شود به الفوائد المجموعة ص348.و ضعیف ترمذی ص 3723

اما برای آگاهی از نحوه تضعیف این علما به این لینک مراجعه کنید.

وبا این وضعیت که علمای متخصص حدیث را دروغ یا ضعیف می دانند، جای هیچ شک وشبهه ای باقی نمی ماند که این حدیث ساختگی و دروغ است واستناد به آن جایز نیست  و البته امیرالمومنین علی بن ابیطالب رضی الله عنه دارای فضائل بسیاری است که می توانید به کتابهای حدیثی اهل سنت مراجعه نمایید، واهل سنت نیازی ندارند برای اثبات فضائل علی به احادیث ساختگی استناد کنند.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com