::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1705681 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

145739407 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

76087 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم نماز خواندن در کلیسا و معبد، و برگزاری نماز جمعه در آنجا
شماره فتوى 7186

تعداد بازديد 5102

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-03-14

 

دانشجوی افغان هستم مقیم هلند. در دانشگاهی که درس میخوانیم الحمدلله تعداد مسلمانان بیش از آنچه انتظار داشتم هست. در دانشگاه مکانی را برای عبادت اختصاص داده اند که در آنجا عیسویان هم عبادت میکنند. دو سوال در این رابطه دارم:

آیا درچنین مکانی نماز درست است؟

و اگر درست است آیا میتوانیم نماز جمعه را نیز درآنجا ادا نمائیم؟ (روز های جمعه در اینجا رسمی بوده و درس داریم اگر به مسجدی که در این شهر هست برای ادای نماز جمعه برویم از درس عقب میمانیم).


الحمدلله،

نماز خواندن در کلیسای نصاری جایز است، چه نماز جمعه باشد یا سایر نمازهای.. اما بشرطیکه در داخل آن کلیسا تصاویر و مجسمه از شخصیتهای مشهور یا غیره وجود نداشته باشد، اگر در داخل کلیسا مجسمه و تصاویری وجود داشته باشد، نماز خواندن در آنجا جایز نیست.

چنانکه امام بخاری رحمه الله نیز بابی را در کتاب خود با عنوان: «بَاب الصَّلَاةِ فِی الْبِیعَةِ وَقَالَ عُمَرُ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ إِنَّا لَا نَدْخُلُ کَنَائِسَکُمْ مِنْ أَجْلِ التَّمَاثِیلِ الَّتِی فِیهَا الصُّوَرُ وَکَانَ ابْنُ عَبَّاسٍ یُصَلِّی فِی الْبِیعَةِ إِلَّا بِیعَةً فِیهَا تَمَاثِیل» آورده است. یعنی: «حکم نماز در عبادتگاه و کلیسا؛ عمر رضی الله عنه گفته: ما بخاطر وجود مجسمه ها و تصاویری که در داخل کلیساهای شماست، داخل آن نمی شویم. و ابن عباس در کلیسا نماز می خواند، بجز در کلیسائی که در آن مجسمه وجود می داشت».

حافظ ابن حجر رحمه الله در کتاب فتح الباری گفته: «صومعه و بت خانه و آتشکده و همانند آنها همگی در حکم کلیسا هستند».

بنابراین نماز خواندن در کلیسای نصاری، چنانکه در آنجا تمثالها و تصاویری باشد، جایز نیست و بعضی از علما نماز خواندن در آنجا را – با آن شرایط – حرام دانسته اند، هرچند بعضی از علما نیز آنرا مکروه می دانند. و دلیل بر تحریم نماز در داخل کلیسایی که در آن تماثیل و تصاویر است، بخاطر عموم ادله ای است که بر تحریم مجسمه و تصاویر وارد شده و نیز دلایلی که بیان می دارد ملائکه به مکانی که تصویر و مجسمه در آنجا باشند، داخل نمی گردند، چنانکه از ابی طلحه از پیامبر صلی الله علیه وسلم روایت شده که فرمود: «لَا تَدْخُلُ الْمَلَائِکَةُ بَیْتًا فِیهِ کَلْبٌ وَلَا صُورَةٌ». بخاری (3225) ومسلم (2106)‏.

یعنی: «ملائکه به خانه ای که در آنجا سگ و تصویر باشد داخل نخواهند شد».

امام ابن قدامه رحمه الله گفته: «نماز خواندن در کلیسای تمیز (و عاری از نجاست) ایرادی ندارد، و حسن بصری و عمر بن عبدالعزیز و شعبی و اوزاعی و سعید بن عبدالعزیز به آن رخصت و اجازه داده اند، ولی ابن عباس و امام مالک بخاطر داشتن تصویر آنرا مکروه می دانند..». "المغنی" (1/ 407).

ولی شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله نماز خواندن در کلیسائی که در آنجا تمثال و تصویر باشد را حرام می داند، چنانکه از ایشان سوال شد: آیا نماز در معبد و کلیسا جایز است اگر در آنجا تصاویر باشد؟ و آیا می توان گفت که آنجا نیز خانه خدا هستند؟

پاسخ دادند: «آنجا خانه خدا نیستند، بلکه تنها مساجد خانه های الله هستند، و معبد و کلیسا خانه هایی هستند که در آنجا به خدا کفر می شود، هرچند که گاهی در آنجا ذکر خوانده می شود، ولی خانه بمنزله اهل آنجاست، و اهل آنجا را کفار تشکیل می دهند، بنابراین آنجا خانه عبادتگاه کفار است.

اما در مورد حکم نماز در کلیسا و معبد، سه رای توسط علما در این باره وجود دارد: امام مالک آنرا بطور مطلق ممنوع دانسته، و بعضی از فقهای حنابله آنرا بطور مطلق جایز دانسته اند. و قول سوم: که رای صحیح منتسب به عمر ابن خطاب و غیره است، و رای منصوص امام احمد نیز می باشد، اینست که : اگر در آنجا تصاویری وجود داشته باشد، نماز خوانده نمی شود؛ زیرا ملائکه به مکانی که تصویر داشته باشد داخل نمی شوند، و پیامبر صلی الله علیه وسلم نیز تا آنکه تمامی تصاویر کعبه را نابود نکرد داخل نشدند، و همچنین عمر رضی الله عنه گفته: ما داخل کلیساهای آنها نمی شویم درحالیکه در آنجا تصاویر وجود دارد». "الفتاوی الکبری" (2/ 59).

 

خلاصه اینکه: عده ای از علما نماز خواندن در داخل معابد و کلیساهایی که تصاویر و مجسمه در آنجا باشد را حرام می دانند و عده ای دیگر آنرا مکروه دانسته اند. اما حتی اگر نماز خواندن در آنجا حرام هم باشد، این دلیل بر باطل بودن نماز آنجا نیست، یعنی بالفرض که شخصی با وجود داشتن تصاویر و مجسمه در داخل کلیسائی نماز خواند، نماز او باطل نیست، ولی – بالفرض تحریم نماز در آنجا – مرتکب گناه شده است ولی نمازش صحیح است.

هیئت دائمی افتاء؛ نماز خواندن در مکانی که تصویر دارد را مکروه دانسته ولی حکم به صحت نماز داده اند، چنانکه در فتوائی چنین تاکید نموده اند: «.. و نماز خواندن در مکانی که در آنجا تصاویر نصب یا آویزان شده باشد، مکروه است، خصوصا که آن تصاویر در جهت قبله نماز گزار باشد، ولی نماز صحیح است». ‏"فتاوی اللجنة الدائمة" (5/ 377).

 

بنابراین خواندن نماز جمعه و یا سایر نمازها در کلیسا و یا معابد یا هر مکان دیگری که در آنجا تصاویر و مجسمه وجود نداشته باشد، جایز است. ولی اگر تصاویر و تمثال وجود داشته باشد، چنانکه مقدور باشد که با پرده یا پارچه ای آن تمثالها و تصاویر را پوشانیده و مخفی کرد، ایرادی ندارد که نماز بخوانید، و اگر این امر مقدور نباشد، بهتر است به مکانی بروید که عاری از هرگونه تمثال و تصویر باشد و در آن مکان نماز بخوانید، اما اگر این هم مقدور نبود و چنین جایی برای نماز خواندن پیدا نشد، پس می توانید در همان مکان یا کلیسا نماز جمعه یا سایر نمازها را اداء کنید و انشاءالله نماز صحیح است.

 

اما در خصوص برپایی نماز جمعه در دانشگاه – با وجود آنکه در همان شهر نماز جمعه رسمی برگزار می شود -: اصل بر آن است که تمامی مسلمانان یک شهر یا یک روستا در یک مکان واحد بنام مصلی نماز جمعه برگزار کنند، اما اگر عذری شرعی درکار باشد، جایز است که در دو یا چند مکان دیگر نیز نماز جمعه برپا نمود؛ مثلا مکان اول پر ازدحام باشد و جایی برای نماز نمازگزاران باقی نمانده باشد و یا فاصله بسیار دور و طولانی باشد و ..

اگر تعداد دانشجویان مسلمانی که اهل نماز جمعه هستند در آن دانشگاه زیاد است، در آنصورت می توانید خود شما به امامت یک شخص که از بقیه عالم تر به دین باشد و قرائت قرآن او نیک و مطلوب است، نماز جمعه برگزار کنید، ولی آگاه باشید که مکان نماز باید تمیز باشد و سعی کنید که در وقت ادای نماز جمعه از رفت و آمد زیاد دیگران جلوگیری کنید تا باعث هواس پرتی نمازگزاران نشود، و بهتر آنست که در یک مکان ساکت و آرام نماز بخوانید. و اگر چاره ای نبود، پس انشاءالله نماز صحیح است.

ولی برای کسانی که امکان رفتن به مسجد را دارند، شایسته است به آنجا رفته و در آنجا نماز جمعه بخوانند.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com