::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1550417 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143469727 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6390 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

کسی که در حالت مشاجره به زنش بگوید: « بجای مادرم باشی!» آیا این ظهار است؟
شماره فتوى 7270

تعداد بازديد 4911

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-05-06

 

شخصی درحالت مشاجره وجنجال به زن خود میگوید: "به جای مادرم باشی"!

آیا این لفظ ازجمله الفاظ ظهارمی باشد یا خیر؟

حکم شرعی این لفظ چیست آیا منکوحه اش طلاق میشود یا خیر؟


الحمدلله،

هر کس به همسرش بگوید: «تو برای من مانند پشت مادرم هستی» به این شخص مظاهر (ظهارکننده) گفته می‌شود و با گفتن این لفظ همسرش بر او حرام می‌گردد و نباید با او همستر شود تا وقتی که کفاره دهد، ولی ظهار باعث طلاق نمی شود.

همچنین کسی که به زنش بگوید: «به جای مادرم باشی» با این لفظ نیز طلاق روی نمی دهد، بلکه این لفظ شامل الفاظ غیر صریح ظهار است؛ یعنی هم احتمال ظهار را دارد و هم غیر آن..

اما حکم این الفاظ (یعنی الفاظ غیر صریح ظهار) بستگی به نیت گوینده آن و قرائنی دارد که بر ظهار دلالت دارد:

در مورد نیت: اگر منظور و مقصود گوینده (یعنی شوهر) از گفتن آن لفظ (یعنی الفاظ غیر صریح مانند لفظ : "به جای مادرم باشی" یا الفاظ مشابه آن) این باشد که: زنش بر او حرام باشد همانگونه که مادرش بر وی حرام است، در اینحالت ظهار است.

لذا همسرش بر او حرام می‌گردد و نباید با او همستر شود و یا به نوعی از او لذت ببرد تا وقتی که با آنچه خداوند در قرآن مشخص کرده، کفاره دهد : «وَالَّذِینَ یُظَاهِرُونَ مِنْ نِسَائِهِمْ ثُمَّ یَعُودُونَ لِمَا قَالُوا فَتَحْرِیرُ رَقَبَةٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَتَمَاسَّا ذَلِکُمْ تُوعَظُونَ بِهِ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ. فَمَنْ لَمْ یَجِدْ فَصِیَامُ شَهْرَیْنِ مُتَتَابِعَیْنِ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَتَمَاسَّا فَمَنْ لَمْ یَسْتَطِعْ فَإِطْعَامُ سِتِّینَ مِسْکِیناً ذَلِکَ لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ وَ لِلْکَافِرِینَ عَذَابٌ أَلِیمٌ» (مجادله : 4 - 3)

یعنی: «کسانی که زنان خود را ظهار می‌کنند سپس از آنچه گفته‌اند پشیمان می‌شوند، باید برده‌ای را آزاد کنند پیش از آنکه با هم همبستر شوند. این درس و پندی است که به شما داده می‌شود و خدا آگاه از هر چیزی است که انجام می‌دهید. اگر برده‌ای را نیابد و توانایی آزاد کردن او را نداشته باشد باید دو ماه پیاپی و بدون فاصله روزه بگیرد، پیش از آنکه شوهر و همسر باهم همبستر شوند، اگر هم نتوانست باید شصت نفر فقیر را خوراک بدهد. این بدان خاطر است که به گونه‌ لازم به خدا و پیغمبرش ایمان بیاورید اینها قوانین و مقررات خدا است و کافران عذاب دردناکی دارند».

 

اما اگر منظورش از آن سخن این باشد که: او (یعنی زنش) در اکرام و احترام و محبت شبیه مادرش باشد، یعنی مقوصدش آن باشد که زنش به اندازه مادرم برایم محترم و موقر است‌، این اظهار نمی‌شود و چیزی بر شوهر لازم نمی شود.

 

در مورد قرائن: هرگاه سیاق کلام و حادثه ای که منجر به تلفظ لفظ شده باشد بیانگر آن باشد که منظور شوهر از گفتن آن ظهار باشد، مثلا مابین زن و شوهر مشاجره ای روی دهد و شوهرش در این لحظه به همسرش بگوید: «تو مانند مادرم هستی!» از این قرینه (سبب تلفظ لفظ غیر صریح) دریافته می شود که هدف شوهر ظهار بوده، لذا ظهار روی داده و باید قبل از همبستر شدن ابتدا توبه کند و بعد کفاره بدهد.

امام ابن قدامه در کتاب "المغنی" گفته: «اگر مرد بگوید: تو بر من مانند مادرم هستی، یا: تو مانند مادرم هستی، و نیت ظهار داشته باشد، در اینحالت بر طبق قول عامه علما از جمله امام ابوحنیفه و دو شاگردش (ابویوسف و محمد شیبانی) و امام شافعی و اسحاق (بن راهویه) ظهار خواهد شد. اما اگر مرد از گفتن آن الفاظ نیت کرامت و وقار را داشته باشد، و یا آنکه زنش در بزرگی یا صفتی شبیه (مادرش) است، این ظهار نیست، و سخن او بستگی به نیتش هست». ‏"المغنی" (11/60).

و از شیخ الاسلام ابن تیمیه پرسیده شد: مردی به زنش گفت: تو بر من مانند مادرم و خواهرم هستی؟

پاسخ داد: «اگر مقصود آن مرد از گفتن آن لفظ این باشد که تو بر من در کرامت مانند مادرم و خواهرم هستی، در اینحالت چیزی بر وی نیست. و اگر منظور وی تشبیه زنش به مادر یا خواهرش در باب جماع باشد، این ظهار است و اگر آن مرد بخواهد زنش را نزد خود نگه دارد نباید به او نزدیک شود تا آنکه کفاره ظهار را می دهد». "مجموع الفتاوی"(34/5).

و در فتوای هیئت دائمی افتاء آمده: «هرگاه شوهر به زنش بگوید: من برادرت هستم و تو خواهرمی! یا تو مادرم هستی یا مانند مادرمی، یا تو از منی همانگونه که مادرم و خواهرم از من هستند، در این حالت اگر منظور شوهر از گفتن این الفاظ آن باشد که زنش در احترام و تکریم و کرامت شبیه (مادر یا خواهرش) است و نیتی بر ظهار نداشته و هیچ قرائنی دال بر اراده ظهار نباشد، پس در این شرایط ظهار حاصل نشده و چیزی بر وی نیست. اما اگر هدفش از گفت این کلمات و یا الفاظ مشابه آنها، ظهار باشد، و یا قرینه ای دال بر ظهار یافت شود؛ مانند گفتن این الفاظ در وقتی که شوهر بر زنش خشمگین شده و یا در حالت تهدید زنش آن الفاظ را بر زبان رانده، در اینحالت ظهار است، که حرام است و باید توبه کند و قبل از همبستر شدن لازمست کفاره بدهد؛ که عبارتست از: آزاد کردن برده، اگر برده نداشت باید دو ماه متوالی و پشت سر هم روزه بگیرد، و اگر (بنا به عذر شرعی) توانایی روزه گرفتن نداشت باید شصت مسکین را غذا دهد».

"فتاوی اللجنة الدائمة" (20/274).

 

خلاصه اینکه: لفظ «به جای مادرم باشی» و الفاظ مشابه آنها جزو الفاظ غیر صریح ظهار می باشد که حکم آن بستگی به نیت گوینده و یا بستگی به قرائنی دارد که آن لفظ به سبب آن جاری شده؛ و از آنجائیکه آن مرد در هنگام مشاجره لفظ «به جای مادرم باشی» را به زنش گفته، گفتن این کلمات به سبب مشاجره خود قرینه ای برای ظهار است، و لذا مرتکب ظهار شده و باید توبه کند و قبل از همبستر شدن کفاره بدهد و کفاره او اینست که دو ماه پشت سر هم روزه بگیرد، اگر به دیلل مریضی توانایی نداشت می تواند شصت مسکین را غذا دهد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com