::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1626370 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144676397 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

62499 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

تقسیم ارث زنی که فوت کرده و پنج پسر و دو دختر وارثان او هستند.
شماره فتوى 6411

تعداد بازديد 4893

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-06-08

 

مادرکلانم سال گذشته فوت نموده وهشت یک اراضی که از پدرکلانم ارث به او رسیده است بین وارثین قابل تقسیم است و وارثین او قرار ذیل میباشند:

- پنج پسر که یک پسر در زمان حیات مادرکلانم فوت نموده است.

- دو دختر

بعد از فوت پدر کلانم ، مادر کلانم تا پایان عمرش در منزل یکی از پسرانش بسر میبرد. آنطوریکه مرحومه فکر میکرد چون درمنزل این پسر زندگی میکنم و نسبت به سایر پسرانش زحماتش را متقبل شده اند بناءً بعد از آنکه به سه پسر یک یک بسوه از هشت یک برای شان داده و برای دخترانش اصلا هیچ حصه جدا نکرده و متباقی را به آن پسری که با او تا پایان عمرش زندگی کرد بخشیده است. چون نه مادرکلانم و نه پسرانش از فقه میراث آگاهی داشتند. چون فقه یک مبحث بسیار مشکل و پیچیده است و هر عالم به آن بطور کامل تسلط ندارد و فعلا یکی از پسران دعوا دارد که مادرم حق نداشت دخترانش را از حق شان محروم و یکی از اولاد هایشرا نسبت به دیگران بیشتر حصه ببخشد. در مقابل پسری که  زیادتر حصه را نظر به بخشش مادرش تصاحب نموده است حرف هیچ کس را قبول ندارد و به هیچ دلیل قناعت نمیکند و میگوید که حرف این ملا ها را قبول ندارم و حتی احادیث را گرچه امام مسجد موضوع میراث را برایشان بیان نموده ولی او قبول ندارد. چون موضوع مطرح شده یکی از برادران میگوید که بیائید حق مانرا به برادرمان ببخشیم ولی برادر خورد شان که دارای اولاد های زیاد است میگوید که نه من روزگار خوبی ندارم و باید حصه من کامل داده شود. آیا تقسیمات که مادرکلانم نموده درست است؟ آیا  دخترانش حق ندارند؟ آیا برادرا ن  و یا خواهرانش میتوانند با وجود داشتن اولاد حصه شا  نرا به آن برادر ببخشند؟ و همچنان تقسیم مال و اراضی متوفی چگونه میشود؟ مثلا متوفی در جمع اموالش یک عدد جنس قیمتی میداشته باشد آنرا بکدام یک از ورثه بدهد؟ و در قسمت اراضی، آیا شده میتواند که چون اراضی بسیار کلان باشد و ورثه بین هم موافقه نمایند که این طرف اراضی ارزش بیشتر دارد و انطرف اراضی ارزش کمتر دارد هرکس که اراضی با ارزش میخواهد حصه ای کمتر برایش داده میشود و هر کس که زیادتر میخواهد اراضی کم ارزش ولی زیاد حصه  برایش داده میشود ایا اینطور تقسیمات درست است؟ لطفا در موارد فوق مارا رهنمائی بفرمائید جستجوی که درسایت نمودم جواب مشخص در موارد فوق دقیقا که مشکل ما را حل کند نتوانستم پیدا کنم.


الحمدلله،

با توجه به اینکه آن اراضی در ابتدا در تملک پدربزرگ (پدر کلان) شما بوده است، بنابراین پس از فوت ایشان می بایست آن اراضی را بین تمامی وارثانش تقسیم می کردید، و باید دانست که مادربزرگ شما (یعنی زن پدرکلان شما) فقط یکی از وارثین بودند و او تنها سهم خود را از آن اراضی داشت و نمی توانست کل اراضی را نزد خود نگه دارد و برای خود تخصیص می داد بلکه می بایستی از آن اراضی پدربزرگ شما به سایر پسران و دخترانش هم سهم داده می شد، ولی ظاهرا همه را به مادربزرگ سپرده اند که این امر جایز نبوده است.

بر این اساس هرچند که یکی از پسرهای او (پسر پدربزرگ شما) قبل از وی فوت کرده است، اما چون آن پسر قبل از پدرش فوت نکرده است، بنابراین او نیز سهم خود را از آن اراضی دریافت می کند.

پس لازمست تا دوبار تقسیم ارث شود:

بار اول: تقسیم ارث بعد از فوت پدربزرگ شما مابین وارثانش (که وارثان او عبارتند از: زن او (یعنی مادر بزرگ شما) و پنج پسر و دو دخترش).

بار دوم: بعد از تقسیم ارث مرحله اول، چون مادربزرگ شما نیز فوت کرده اند بنابراین سهمی که او از مرحله ی اول به ارث می برد ما بین وارثانش تقسیم می شود (که عبارتند از: چهار پسر و دو دخترش، و چون یکی از پسرهایش در زمان حیات مادرش فوت کرده سهمی برای او و خانواده اش از ماترک مادر در نظر گرفته نمی شود).

 

اول: تقسیم ارث ماترک پدر بین وارثانش چنین است:

1- ابتدا می بایست از کل آن اراضی سهم مادر (یا زن متوفی) جدا شود، و باقی مانده ی اراضی مابین فرزندان دختر و پسرش تقسیم می شود. و سهم مادر عبارتست از یک هشتم از کل ماترک، بر طبق فرموده ی الله تعالی: « ... فَإِنْ کَانَ لَکُمْ وَلَدٌ فَلَهُنَّ الثُّمُنُ مِمَّا تَرَکْتُمْ مِنْ بَعْدِ وَصِیَّةٍ تُوصُونَ بِهَا أَوْ دَیْنٍ ... » (النساء: 12). یعنی: (و برای زنان) اگر برای شما فرزندی باشد، یک هشتم از آن آنهاست بعد از انجام وصیتی که کرده‏اید، و ادای دین.

یعنی از کل اراضی که از پدربزرگ شما باقی مانده بود، یک هشتم آنرا به مادربزرگ می دهند و بقیه ی اراضی که می ماند بایستی بین پنج پسر و دو دختر تقسیم شود بگونه ایکه سهم هر پسر دو برابر سهم هر دختر باشد، بر طبق فرموده ی الله تعالی: « ... فَلِلذَّکَرِ مِثْلُ حَظِّ الْأُنْثَیَیْنِ ...» (النساء: 176). یعنی: برای هر مذکّر، دو برابر سهم مؤنّث است.

 

بنابراین لازمست تا مقدار ماترک (اراضی) بگونه ای پخش شود که بتوان مقدار تعیین شده در فوق را به هر یک از میراث بران داد. برای اینکار شما بایستی کل ماترک متوفی (اراضی پدربزرگ شما) را به 48 بخش تقسیم کنید و سپس:

1- ابتدا شش بخش (از کل 48 بخش اراضی پدربزرگ شما) به همسر او (مادربزرگ شما) تعلق می گیرد.

2- به هر پسر هفت بخش داده می شود، یعنی تمامی پنج پسر متوفی (پدربزرگ شما) هرکدام هفت بخش از آن 48بخش اراضی تعلق می گیرد.

3- به هر دختر سه و نیم بخش از آن 48بخش اراضی تعلق می گیرد.

 

این تقسیم ارث بعد از فوت پدربزرگ شما بود که می بایست به وارثانش تعلق می گرفت، که ظاهرا این عمل رخ نداده و تمامی اراضی به مادر کلان (مادربزرگ) شما داده شده که جایز نبوده و لازمست تا سهم هریک داده شود.

در مرحله بعد چون مادربزرگ شما (یعنی مادر آن پنج پسر و دو دختر) نیز فوت کرده اند، آنها نیز (یعنی پسرها و دخترهای مادر) دوباره می توانند سهم مادرشان (از مرحله ی اول را که شش بخش از اراضی پدربزرگ بود) مابین خود تقسیم کنند، اما باتوجه به اینکه در زمان حیات ایشان یکی از فرزندانش فوت کرده است، لذا او یعنی آن فرزند فوت شده در این مرحله سهمی ندارد، پس:

دوم: تقسیم ارث مابین وارثان مادربزرگ شما (چهار پسر و دو دختر):

برای تقسیم ارث بایستی (آن شش بخشی که مادربزرگ شما در مرحله ی اول از شوهرش به ارث می برد را) بین چهار پسر و دو دخترش تقسیم نمود بگونه ایکه سهم هر پسر دوبرابر سهم هر دختر باشد، بر طبق فرموده ی الله تعالی: « ... فَلِلذَّکَرِ مِثْلُ حَظِّ الْأُنْثَیَیْنِ ...» (النساء: 176). یعنی: برای هر مذکّر، دو برابر سهم مؤنّث است.

بنابراین لازمست تا مقدار ماترک مادربزرگ شما (یعنی فقط آن شش بخش اراضی که او در مرحله اول به ارث می برد) را بگونه ای پخش کرد که بتوان مقدار تعیین شده در فوق را به هر یک از میراث بران داد. برای اینکار شما بایستی کل ماترک متوفی (فقط سهم مادربزرگ شما از مرحله ی اول) را به 20 بخش تقسیم کنید و سپس:

1- به هر پسر چهار بخش از آن اراضی مادرشان تعلق می گیرد.

2- برای هر دختر فقط دو بخش از آن بیست بخش تعلق می گیرد.

 

بنابراین بعد از فوت مادر، آن چهار پسر و دو دختر می بایست سهم مادرشان را که در مرحله اول از شوهرش به ارث می برد باز به بیست بخش تقسیم کنند (یعنی شش بخش زمین که سهم مادربزرگ از مرحله اول است را به بیست بخش مساوی تقسیم کرد) و سپس برای هر پسر چهار بخش از آن بیست بخش و برای هر دختر دو بخش داده می شود.

این تقسیم بندی شرع برای ارث پدربزرگ و مادربزرگ شما بود که باید اینگونه توزیع شوند و کسی نمی تواند از حق دیگران بردارد مگر آنکه خود راضی باشند و سهم خود را به دیگران بدهند. و مادربزرگ شما حق نداشتند تا دختران و دیگر پسرانشان را محروم می کردند، که البته اگر هم اینکار را کرده باشند از لحاظ شرعی باطل است و هریک از فرزندان حق خود را دارند؛ هم از ماترک پدرشان و هم از ماترک مادرشان، یعنی آن فرزندان هم از آن اراضی پدرشان سهم می بردند و هم از سهم مادرشان بعد از فوت او ارث می برند.

اگر کسی که بخواهد این احکام را نادیده بگیرد، دیگر فرزندان نیز می توانند از او شکایت کنند و حق خود را از او بگیرند، و هرکس قانون شرع را قبول نکند او کافر می شود و از دین اسلام خارج می گردد.

اما نکته ی دیگر اینست که: آن پسری که در زمان حیات مادرش فوت کرده، چنانچه او ازدواج کرده بود و الان خانواده ای دارد و دارای پسر است کل سهم او که از پدرش (یعنی پدربزرگ شما) در مرحله اول به ارث برده بود فقط به خانواده اش داده می شود، مگر آنکه او فرزند پسر نداشته باشد و یا اصلا زن و فرزندی نداشته باشد، که در اینصورت لازمست تا سهم او نیز که در مرحله ی اول به رسیده بود در مرحله دوم ما بین وارثانش تقسیم شود، ولی چون سوال کننده اطلاعی در این باره نداده اند که آیا آن پسر ازدواج کرده بودند یا خیر؟ و آیا اولاد پسر یا دختر دارند یا خیر؟ ما نمی توانیم چیزی بگوییم.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com