::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1622850 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144635532 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

62240 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم به ارث بردن مال حرام
شماره فتوى 8160

تعداد بازديد 4923

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-06-26

 

مادربزرگم به فرزندان شوهرش که از همسر اول او هستند به دروغ گفته که پدرتان خانه و چند قطعه زمین را به من اهداء داده است، بعدا مادربزرگم فوت می کند و به پدر من (که از مادربزرگم است) به ارث می رسد، پدرم هم فوت می کند و ارث به ما – فرزندان وی – می رسد.

 

آیا این ارث که به ما رسیده حلال است یا حرام؟ ما فکر کردیم که باید آنرا به فرزندان عمویمان بازگردانیم؛ چون عموهایم فوت کردند.


الحمدلله،

بدون شک کاری که مادربزرگ شما انجام داده، عملی باطل است، و در واقع دو گناه کبیره را مرتکب شده : دروغ، و خوردن اموال مردم به ناحق، الله متعال می فرماید : «وَلا تَأْکُلُوا أَمْوَالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْبَاطِلِ وَتُدْلُوا بِهَا إِلَی الْحُکَّامِ لِتَأْکُلُوا فَرِیقاً مِنْ أَمْوَالِ النَّاسِ بِالإِثْمِ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ» (بقره 188). یعنی : « و اموال یکدیگر را به باطل (و ناحق) در میان خود نخورید! و برای خوردن بخشی از اموال مردم به گناه، (قسمتی از) آن را (به عنوان رشوه) به قضات ندهید، در حالی که می‏دانید این کار، گناه است».

و فرمود : «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَأْکُلُوا أَمْوَالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَنْ تَکُونَ تِجَارَةً عَنْ تَرَاضٍ مِنْکُمْ» (نساء 29).

یعنی : «ای کسانی که ایمان آورده‏اید! اموال یکدیگر را به باطل (و از طرق نامشروع) نخورید مگر اینکه تجارتی با رضایت شما انجام گیرد».

و باید بدانیم که کهنه شدن عهد، و گذر زمان، و مرگ صاحب حق؛ هیچکدام از این امورات باعث تغییر واقعیت نخواهند شد، و مال باطل حلال نخواهد شد؛ نه برای مادربزرگ و نه هیچیک از ورثه اش .

 و جمهور فقهاء از حنفیه و مالکیه و شافعیه و حنابله گفتند که : مرگ موجب پاک و حلال شدن مال حرام نمی شود، بلکه واجب است آنرا به صاحبش بازگرداند، و اگر صاحب او مجهول باشد باید آنرا بین فقراء و مساکین صدقه داد. و این رای برگزیده شیخ الاسلام ابن تیمیه نیز است.

نگاه به : "حاشیة ابن عابدین" (5/104)، "المجموع" (9/428)، "إحیاء علوم الدین" (2/210)، "الإنصاف" (8/323)، "الفتاوی الکبری" (1/478).

 

از یحیی بن إبراهیم مالکی درباره مال حرام سوال شد : آیا اگر از طریق میراث کسب شود حلال است؟ پاسخ داد : «از نظر امام مالک (گرفتن) مال حرام از طریق میراث حلال نیست». "المعیار المعرب" (6/47).

و امام نووی می گوید : «هرکسی مالی را از طریق ارث دریافت کند و نداند که موروثش آنرا چگونه بدست آورده، آیا از راه حلال کسب کرده یا حرام؟ و هیچ نشانه ای (برای تشخیص این امر) نباشد، در آنصورت (اخذ آن مال از طریق ارث) به اجماع علماء حلال است، اما اگر بداند که مقداری حرام در آن (اموال) هست و در اندازه آن شک داشت (یعنی در اینکه چقدر آن حرام است شک داشت) در آنصورت از روی اجتهاد (و تخمین) مقدار حرام را خارج کند (و بقیه را به ارث بگیرد)». "المجموع" (9/428).

و از شیخ الاسلام ابن تیمیه درباره مرد رباخواری سوال شد که از خود مالی بجا گذاشته و پسری هم دارد و او حال پدرش را می داند، آیا چنین مالی از طریق میراث برای آن پسر حلال است یا خیر؟

پاسخ دادند : «به اندازه ای که می داند رباست آنرا خارج کند، و بعد اگر ممکن بود آنرا یا به اصحابش بازگرداند، وگرنه (به فقراء) صدقه دهد، و مابقی آن برای وی حرام نیست..

و پیامبر صلی الله علیه وسلم بیان کردند که اگر مالی از طریق زور یا ظلم ستانده شده باشد، فرد مظلوم می تواند آن مال را از ظالمش مطالبه کند، و مطالبه آنرا مختص ورثه اش قرار نداد، زیرا ورثه در دنیا آنرا به ارث می برند، پس هر آنچه استیفای آن (مطالبه آن) در دنیا ممکن باشد از آن ورثه است، و هرآنچه امکان استیفای آن در دنیا نباشد، در آنصورت در آخرت شخص مظلوم آنرا مطالبه می کند». "الفتاوی الکبری" (1/478).

با توجه به این توضیحات : واجب است مال به ورثه حقیقی بازگردانده شود، آنگونه که الله متعال امر فرموده، و اینگونه فرض کنید که ورثه اصلی عموهای شما هستند و گویا آنها زنده اند، بعد از آن هرکسی (از میراثبران عموها) نصیب خود از ارث را بگیرد.

امید است با اینکار الله متعال از مادربزرگ شما چشم پوشی کند و از گناه او درگذرد.

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com