::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1624439 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144652718 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

62301 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

پدر برای پسر خانه ای خریده تا در آن زندگی کند، بعد از فوت پدر خانه ملک پسر است یا ورثه؟
شماره فتوى 8705

تعداد بازديد 5039

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-11-16

 

من ازدواج کردم و پدرم – که خدا از او راضی باد – برایم خانه ای خریده تا با همسرم در آنجا زندگی کنیم، چهار خواهر دیگر هم دارم، اگر بعد عمر دراز پدرم ایشان فوت کنند، آیا این خانه ملک من خواهد شد یا متعلق به تمام فرزندان پدرم می شود؟ این را برای آن می پرسم چون احساس کردم خواهرهایم انتظار دارند در این خانه نصیبی دریافت کنند، و من به آنها گفتم : چگونه چنین انتظاری دارید درحالیکه پدرم خانه را برای من و خانواده ام خریده و این یعنی دیگر ملک من شده است. لطفا توضیح دهید که آیا خانه ملک من خواهد بود یا به ورثه هم می رسد؟


الحمدلله،

بر والدین واجب است در هدیه دادن مابین فرزندان خود عدالت را برقرار کنند، جایز نیست تنها به یکی از فرزندان هدیه داد اما به بقیه داده نشود، چه دختر باشند یا پسر، زیرا نعمان بن بشیر رضی الله عنهما روایت می کند : «أَعْطَانِی أَبِی عَطِیَّةً، فَقَالَتْ عَمْرَةُ بِنْتُ رَوَاحَةَ: لا أَرْضَی حَتَّی تُشْهِدَ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم، فَأَتَی رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم فَقَالَ: إِنِّی أَعْطَیْتُ ابْنِی مِنْ عَمْرَةَ بِنْتِ رَوَاحَةَ عَطِیَّةً، فَأَمَرَتْنِی أَنْ أُشْهِدَکَ یَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ: «أَعْطَیْتَ سَائِرَ وَلَدِکَ مِثْلَ هَذَا»؟ قَالَ: لا قَالَ: «فَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْدِلُوا بَیْنَ أَوْلادِکُمْ» قَالَ: فَرَجَعَ فَرَدَّ عَطِیَّتَهُ. بخاری (2587).

یعنی : پدرم چیزی را به من هدیه کرد. عَمره بنت رواحه (مادرم) گفت: تا رسول ‏الله صلی الله علیه وسلم را گواه نگیری، من راضی نخوام شد. پدرم نزد رسول خدا صلی الله علیه وسلم آمد و گفت: به پسرم که از عَمره بنت رواحه است، چیزی اهدا کرده ام، ولی مادرش می‏گوید که شما را باید گواه بگیرم. رسول ‏الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «آیا سایر فرزندانت را هم، چنین هدیه ای داده‏ای»؟ گفت: خیر. فرمود: «از خدا بترسید و میان فرزندانتان، با عدالت رفتار کنید». نعمان می‏گوید: آنگاه، پدرم برگشت و بخشش خود را پس گرفت.

امام نووی در "شرح مسلم" می گوید : «یعنی بین فرزندان در جنس و مقدار هدیه تساوی را رعایت کند».

و علماء هیئت دائمی افتاء گفتند : «برای والدین جایز نیست که در هدیه دادن مابین فرزندانشان تبعیض قائل شوند و به یکی از آنها چیزی بهتر بدهند، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « اتَّقُوا اللَّهَ وَاعْدِلُوا بَیْنَ أَوْلادِکُمْ ». از خدا بترسید و میان فرزندانتان، با عدالت رفتار کنید. و چونکه بی عدالتی موجب بروز حسادت و کینه و بغض و دشمنی و قطع ارتباط بین فرزندان می شود، و تمام اینها منافی با مقاصد شریعت مطهر است که دعوت به الفت و ارتباط و دوست داشتن و صله رحم و عاطفه بین نزدیکان می کند» "فتاوی اللجنة الدائمة" (16 / 225).

اما باید متوجه بود که تساوی در نفقه مابین فرزندان الزامی نیست بلکه به هرکدام باتوجه به نیاز و احتیاجش داده می شود و این ممکن است در بین آنها مختلف باشد، مثلا ممکن است فرزند بزرگ چیزی نیاز داشته باشد که کوچکتر بدان محتاج نیست، و یا فرزند پسر محتاج چیزی است که فرزند دختر بدان نیازمند نیست، و یا فرزند متاهل محتاج چیزی است که فرزند مجرد لازمش ندارد، و همینطور فرزند بیمار با فرزند سالم و ..

و از آنجائیکه شما – سوال کننده – متاهل هستید و اهل و عیال دارید، بنابراین نیاز به خانه ای دارید تا خود و خانواده را در آنجا پناه دهید، و پدر می تواند برای شما خانه ای اختصاص دهد تا در آنجا سکونت کنید و این به معنای بی عدالتی نیست، چون این خانه را به دلیل نیاز شما خریداری کرده تا از آن انتفاع جوئید، پس این از باب انتفاع است نه تملیک، یعنی اگر خداوند فوت پدر شما را مقدر کرد، آن خانه جزوی از میراث اوست که همه ورثه از آن سهم خواهند داشت.

علامه ابن عثیمین در مورد نفقه فرزندان می گوید : «کیفیت عدالت مابین فرزندان در نفقه اینگونه است که به هرکدام به قدر نیازش داده شود، چه مقدار نفقه او با سایر برادران و خواهرانش شبیه باشد یا خیر، و این مشخص است که نیاز فرزندان به نفقه مختلف است؛ مثلا فرزند غنی نفقه نیاز ندارد اما فرزند فقیر محتاج نفقه است، فرزند بزرگ که به مدرسه می رود نیاز به خرید کتاب و لباس و سایر امکانات لازمه دارد درحالیکه فرزند کوچک که هنوز مدرسه نمی رود به این چیزها نیازی ندارد، بنابراین نیازهای فرزند بزرگ به او داده می شود ولی شبیه آن به فرزند کوچک داده نمی شود، و یا فرزند بالغی که به سن ازدواج رسیده و توانایی ندارد که خودش ازدواج کند، هزینه ازدواج او بعنوان نفقه داده می شود ولی به سایر فرزندان مشابه این نفقه داده نمی شود.

خلاصه مهم آنست که در مسأله نفقه به هرکدام به میزان نیازش داده می شود، چه دیگر فرزندان مشابه آنرا بگیرند یا خیر .

مسأله ای هست که بسیاری از مردم بدان توجه نمی کنند، و آن اینکه : ممکن است فرزند بزرگ نیازمند ماشین باشد تا بوسیله آن به دانشگاه برود و یا نیازهای خود را با آن برطرف کند درحالیکه فرزندان کوچک بدان نیازی ندارند، آیا به دلیل نیاز فرزند بزرگ می توان ماشینی را تنها برای وی خریداری کرد؟ می گوئیم : برای او ماشین خریداری نمی شود بلکه برای پدر خریداری می شود، و پدر آن ماشین را بعنوان امانت به فرزند می دهد، چون در واقع فرزند به منافع ماشین نیاز دارد نه خود آن، لذا پدر به فرزند اجازه می دهد تا از آن استفاده و انتفاع ببرد، و اگر قدر خداوند بر فوت فرزند قرار گرفت آن ماشین به پدر بازمی گردد، و اگر هم پدر فوت نمود به میراث او بازمی گردد، و با این کار پدر بین فرزندانش عدالت را برقرار کرده است».

" فتاوی نور علی الدرب" (16/2).

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com