::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1624778 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144655409 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

62320 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

قطعه زمینی را به اسم مادرش می خرد و بعد مادر فوت می کند و بین ورثه نزاع روی می دهد
شماره فتوى 8709

تعداد بازديد 5009

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-11-16

 

من و برادرم تصمیم گرفتیم بطور شراکت یک قطعه زمین بخریم، زمین را خریداری کردیم اما بنا به ظروف قانونی مجبور شدیم سند را به اسم مادر بزنیم، البته ما زمین را به مادرمان نبخشیدیم و اهداء نکردیم، بعد از مدتی مادر فوت می کند و مابین ورثه اختلاف روی می دهد؛ در یک سو من و برادرم و از سوی دیگر خواهرم و شوهرش که خواستار سهم خود (یعنی سهم خواهر) از ماترک مادر بودند، به این حجت که آن زمین جزو میراث مادرمان است. آیا این زمین میراث مادر است؟ و آیا جایز است زمین را بازگردانیم؟


الحمدلله،

اگر واقع امر آنگونه باشد که سوال کننده بیان نمود؛ یعنی شما و برادرتان زمین را به مادر خود اهداء نکردید و تنها بنا به دلایل و اسبابی مجبور شدید سند را بنام مادر بزنید، در اینحالت زمین همچنان در ملک شما و برادرتان باقی می ماند و داخل در ماترک مادر نمی شود، و لذا مابین ورثه هم تقسیم نخواهد شد.

و اگر خواهر به حقیقت ماجرا آگاه باشد، و بداند که شما زمین را به مادر نبخشیدید، برای او جایز نیست که چیزی از آن زمین را برای خود بخواهد، و اگر احیانا خواهر این موضوع را به دادگاه ارجاع دهد و قاضی هم با استناد به اوراق رسمی (یعنی سند زمین) حکم کند که قسمتی از آن به وی برسد، باز او حق ندارد آنرا برای خود بردارد، زیرا قضاوت قاضی حرام را حلال نمی کند، و پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : «إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ وَإِنَّکُمْ تَخْتَصِمُونَ إِلَیَّ وَلَعَلَّ بَعْضَکُمْ أَنْ یَکُونَ أَلْحَنَ بِحُجَّتِهِ مِنْ بَعْضٍ وَأَقْضِیَ لَهُ عَلَی نَحْوِ مَا أَسْمَعُ فَمَنْ قَضَیْتُ لَهُ مِنْ حَقِّ أَخِیهِ شَیْئًا فَلَا یَأْخُذْ فَإِنَّمَا أَقْطَعُ لَهُ قِطْعَةً مِنْ النَّارِ» بخاری (6967) ومسلم (1713).

یعنی :« همانا من بشرم و شما دعواهای تان را به من عرضه می کنید و شاید بعضی از شما از بعض دیگر در اظهار دلیلش داناتر باشد و من بنفع او طوری که می شنوم حکم کنم، پس اگر برای کسی بر اساس دلایل ظاهری به حقی حکم نمودم که متعلق به برادر مسلمان اوست، بداند که آن پاره‌ای از آتش دوزخ است که به او داده‌ام».

این حدیث دلالت می کند که حکم قاضی بر مبنای ظواهر و ادله طرفین است و اینکه حکم او باطل را حق نمی گرداند، و حرام را حلال نمی کند، و آنجا که می فرماید : «» یعنی اگر طرف برنده آنرا برای خود بردارد درحالیکه می داند حرام است، پس او داخل آتش جهنم خواهد شد. فتح الباری

پس بایستی این خواهر نصیحت شود، و وی را از مجازات الهی ترسانید، و او را از خوردن مال دیگران بناحق برحذر نمود، و او را به آنچه در حدیث نبوی آمده یادآوری کرد که فرمود : «مَنْ أَخَذَ شِبْرًا مِنْ الْأَرْضِ ظُلْمًا فَإِنَّهُ یُطَوَّقُهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ مِنْ سَبْعِ أَرَضِین» بخاری (3198) ومسلم (1610). یعنی : «هرکس تنها وجبی از زمین دیگری را (بناحق) تصاحب کند، آن زمین تا هفت طبق، طوقی در گردن او می‏شود».

و همینطور شما دو برادر بایستی حق برادری و قرابت را مراعات کنید، و اگر ممکن باشد چیزی از آنرا به خواهر خود بدهید بر این مبنا که متاع پست دنیوی است و نابود خواهد شد، و یا بنوعی برای کسب خشنودی الله متعال خواهر خود را راضی کنید، و بدانید که آنچه نزد خداست ماندگارتر و با ارزش تر است.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com