::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1624785 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144655472 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

62321 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا اگر پیرزنی که آلزایمر (فراموشی) دارد مالش را ببخشد، شرعا صحیح است؟
شماره فتوى 8724

تعداد بازديد 5010

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-11-20

 

پدربزرگم یک زمین کشاوزی خرید که قسمتی از پول آن متعلق به مادربزرگم بود، اکنون که پدربزرگ فوت کرده نمی دانیم آیا این زمین کشاورزی تماما جزو میراث ایشان محسوب می شود یا خیر؟ این را از آن جهت می گوئیم چون مادربزرگم آلزایمر (بیماری فراموشی) دارد، او می گوید : من پول آن زمین را به شوهرم بخشیدم، حال نمی دانیم آیا با این وضعیت بیماری سخنش را معتبر بدانیم یا خیر؟ بعنوان مثال وقتی از خانه بیرون می رود راه بازگشت را بلد نیست، یا نوه هایش را بیاد نمی آورد مگر آنکه خودش را معرفی کند. از آنجائیکه این زمین با پول مرکب از مال پدربزرگ و مادربزرگ خریداری شده اکنون نمی دانیم آیا کل زمین را بین ورثه تقسیم کنیم یا آنکه سهم مادربزرگ – بدلیل اختصاص پولش برای خرید زمین – بیشتر می شود؟


الحمدلله،

اولا : اگر کسی در ملکی با شخصی شریک باشد و سپس فوت کند، ورثه تنها سهم متوفی را به ارث می برند نه سهم شریک را ..

بنابراین این زمین کشاورزی که با شراکت مالی پدربزرگ و مادربزرگ شما خریداری شده است، با فوت پدربزرگ، ورثه تنها در سهم او ارث می برند نه بیشتر ..

دوما : اگر شریک از حق خود بنفع شریکش بگذرد، آن برای شریکش حلال است، زیرا با رضای خاطر به وی بخشیده است، و این از باب هدیه است.

 

سوما : بخشیدن و هدیه دادن و فروختن و خریدن و بطور کلی هیچیک از تصرفات مالی انسان مجنون صحیح نیست و منعقد نمی شود، چون اهلیت تصرف ندارد.

در کتاب دائرة المعارف فقهی آمده : «هدیه مجنون و همینطور وقف و وصیت وی و آنچه در این صنف است صحیح نیست، زیرا شرط (درستی) تصرفات (مالی) داشتن کمال عقل است، درحالیکه عقل انسان مجنون سلب شده یا مختل شده است، و توانایی تمییز و اهلیت را ندارد، و این به اجماع علماء بود» "الموسوعة الفقهیة" (16/107).

اما انسان مجنون – و کسانی که در حکم اویند مثل مبتلا به آلزایمر – اگر بعضی اوقات عقلشان برود و گاهی بازگردد، در اینحالت تصرفات و معاملات آنها در زمان بازگشت عقل صحیح است.

امام ابن قدامه می گوید : «و اما کسی که بعضی اوقات مجنون می شود (عقلش می رود) و بعضی اوقات بهبود می یابد؛ اگر در هنگام جنونش وصیتی بکند، وصیت او صحیح نیست، و اگر در هنگام (بازگشت) عقلش وصیت کند، وصیتش صحیح است، زیرا در این هنگام در شهادات و واجب شدن عبادات بمنزله انسان عاقل است، و همینطور در وصیت و تصرفاتش (بمنزله عاقل است)» "المغنی" (6/216) .

و در کتاب "عون المعبود" آمده : «اگر در بعضی اوقات عقلش بهبود یابد، تکالیف بر وی نیز تعلق خواهد داشت».

پس بر مبنای این توضیحات :

اگر روشن شود که مادربزرگ شما – که مبتلا به آلزایمر است – از سهم خود در هنگام وجود عقل و سلامتی فکر گذشت کرده باشد، در آنصورت هدیه او صحیح است، و تمام زمین بعنوان میراث پدربزرگ بین ورثه تقسیم شود.

اما اگر گذشت از سهمش در هنگام فراموشی و عدم تمییز صورت گرفته باشد، و یا در احوالی باشد که ندانیم آیا عقلش کامل است یا خیر، در این دو حالت هدیه و گذشت وی صحیح نیست و همچنان در ملکیتش باقی می ماند، و در وقت توزیع میراث باید سهم وی را ابتدا جدا کنید، بعد تقسیم کنید و سهم ارث وی را هم بدهید.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com