::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1625523 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144661784 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

62410 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم تقسیم ارث قبل از وفات
شماره فتوى 8725

تعداد بازديد 5079

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-11-20

 

آیا جایز است که در زمان حیات و قبل از وفات اموال خود را بین ورثه تقسیم کنیم؟ قصد داریم با اینکار بین ورثه اختلاف ایجاد نشود و حق دختران ضایع نشود.

 

 


الحمدلله،

انسان می تواند اموالش را در زمان حیاتش تقسیم کند، بشرطیکه هدف وی از اینکار ضرر وارد کردن به بعضی از ورثه اش نباشد، مثلا نخواهد به برادرهایش ضرر وارد کند.

مرداوی در کتاب " الإنصاف " (7/142) گفته : «برای انسان زنده مکروه نیست که اموالش را بین فرزندانش تقسیم کند، ولی روایتی از امام احمد نقل است که او آنرا مکروه دانسته، در "الرعایة الکبری" آمده : مکروه است اگر کسی مالش را در زمان حیاتش بین ورثه اش تقسیم کند، چرا که ممکن است صاحب فرزند دیگری بشود (و او محروم بماند)».

و اگر در زمان حیاتش تقسیم کرد باید بر طبق احکام ارث شرعی باشد، یعنی به هر پسر به اندازه سهم دو دختر برسد.

بطور کلی هرگاه کسی در زمان حیاتش اموال خود را بین ورثه اش تقسیم کند، خارج از دو حالت نیست :

حالت اول : به هریک از ورثه نصیبش را بدهد و سهم او را به تملکش دربیاورد و تحویل دهد، اینکار در حکم بخشیدن (هبه دادن) است، و لازمست که حتما بین فرزندانش عدالت را برقرار کند؛ و به هر پسر دو برابر دختر عطاء کند، مگر آنکه سایر فرزندان همه راضی باشند که مثلا به یکی از آنها بیشتر برسد، و رضایت آنها باید واضح و صریح باشد بدون آنکه در شرم و حیاء واقع شوند.

حالت دوم : اگر نصیب هر یک از ورثه را مشخص کرده و جدا کند، اما آنرا به ملکیت آنها درنیاورد و بعبارتی تحویل ندهد و آنرا موکول به بعد از مرگش کند، این در حکم وصیت است، که البته جایز نیست، زیرا وصیت کردن برای ورثه مورد نهی است، چنانکه پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند : « إنَّ اللَّهَ قَدْ أَعْطی کُلَّ ذی حقَ حَقّهُ فلا وصیّةَ لِوارثٍ»  أبو داود (2870).

یعنی : «همانا خداوند به هر صاحب حقی ، حقش داده است؛ لذا وصیت برای وارث جایز نیست».

 

از علماء هیئت دائمی افتاء سوال شد : من تنها یک دختر دارم، و صاحب یک خانه دو طبقه هستم، و چند برادر هم دارم، آیا می توانم قسمتی از خانه خود را به دخترم ببخشم، یا اینکه این بخشش به دلیل تاثیر گذاشتن بر حق دیگر ورثه حرام است؟

پاسخ دادند : «اگر بخشیدن آن قسمت از خانه به دخترتان برای برآورده کردن نیاز وی باشد، و قصد محروم ساختن بقیه ورثه را نداشته باشید، و (دخترتان) آنرا همانحال تحویل بگیرد و به ملکیت او درآید، در اینحالت ایرادی بر آن نیست، زیرا این از باب هبه و عطاء کردن است.

ولی اگر این عطای شما (به دخترتان) بوسیله وصیت باشد، این جایز نیست، زیرا وصیت برای ورثه روا نیست، چونکه ثابت شده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : «لا وصیّةَ لِوارثٍ». یعنی : « وصیتی برای وارث نیست». "فتاوی اللجنة الدائمة" (16/213) .

ولی ما توصیه می کنیم که در زمان حیات خود اموال خویش را تقسیم نکنید، چه بسا موجب کینه و بدزبانی در بین فرزندان شما شود، و شما چه می دانید شاید خدای متعال فرزند دیگری به شما عطاء نمود، و یا در وقت مرگ ورثه دیگری بجز فرزندانتان پیدا شود، و یا شاید خود شما در زمان حیاتتان روزی به آن نیاز داشتید، و یا موارد پیش بینی ناشده دیگری روی دهد..

لذا به این دلایل ما توصیه می کنیم چیزی از اموال خود را تقسیم نکنید بویژه اگر فرزندان شما هنوز کوچک باشند، و بگذارید امورات زندگی روال عادی خود را طی کند و به خدا توکل کنید.

برای توضیحات بیشتر در این مورد به فتوای (2163) مراجعه کنید.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com