::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1624202 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144649408 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

62291 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

قبل از تقسیم میراث پدر یکی از پسرانش فوت می کند، آیا نوه ها بجای پدرشان از پدربزرگ ارث می برند؟
شماره فتوى 8735

تعداد بازديد 5151

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-11-28

 

پدرم از فوت کرد ولی قبل از آنکه میراث او را تقسیم کنیم یکی از برادرانم فوت نمود، او متاهل بود و دارای زن و بچه، آیا اکنون که قصد تقسیم میراث پدر خود را داریم، به خانواده برادرم نیز سهمی می رسد؟


الحمدلله،

اولا : اگر وارث قبل از موروث بمیرد، دیگر سهمی برای وارث نیست، زیرا ارث برای زندگان است نه اموات، لذا اگر پسر قبل از پدرش فوت کند، او هیچ سهمی از میراث پدر ندارد، و بالتبع خانواده اش هم از پدر بزرگشان ارث نمی برند، با این وجود پدربزرگ می تواند در حق آنها وصیت کند تا قسمتی از اموالش بعد از مرگ به خانواده پسر متوفایش برسد، اما از میراث او سهم ندارند.

دوما : اگر پدر فوت کند ولی قبل از توزیع میراث وی یکی از ورثه اش فوت کند، در اینحالت سهم این ورثه - که بعد از موروث فوت کرده - ساقط نمی شود، بلکه باید میراث پدر را بین کل ورثه تقسیم کرد از جمله آنکسی که بعد از موروث فوت کرده، گویا او نیز زنده است، بعد از آنکه سهم او جدا شد، اینبار سهم وی را بهمراه سایر ماترکش در بین ورثه او تقسیم کنند.

پس در این سوال : ابتدا میراث پدر خود را بین تمام ورثه از جمله همسر و فرزندانش تقسیم کنید، و سهم برادر متوفای خود را هم جدا کنید، بعد که سهم او جدا شد، این بار ورثه برادر متوفی را شناسایی کنید و بهمراه مابقی اموالش با سهمی که از ارث پدرش دریافت کرده جمع بسته و بین ورثه او تقسیم کنید، بدین ترتیب نوه ها از پدر خود سهم دریافت می کنند.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com