::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1692676 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

145559943 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

71932 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا نظر کردن در کائنات عبادت است؟
شماره فتوى 8874

تعداد بازديد 5302

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-12-28

 

آیا تفکر کردن و نظر کردن در کائنات عبادت محسوب می شود و اجر و ثوابی دارد؟


الحمدلله،

نظر کردن در کائنات یعنی تفکر در مخلوقات خدا و آنچه در این کون ابداع نموده است، اگر به منظور استدلال بر عظمت و بزرگی و قدرت خداوند متعال باشد، آری، این جزو عبادتی است که ایمان را می افزاید، و یقین آدمی را کامل می کند، و برای همین؛ دعوت به آن در کتاب خدا تکرار شده است، چنانکه می فرماید : «قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ» (عنکبوت 20). «بگو: در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است؟ سپس خداوند (به همین‏گونه) جهان آخرت را ایجاد می‏کند؛ یقیناً خدا بر هر چیز توانا است».

و می فرماید : «أَفَلَا یَنْظُرُونَ إِلَی الْإِبِلِ کَیْفَ خُلِقَتْ * وَإِلَی السَّمَاءِ کَیْفَ رُفِعَتْ * وَإِلَی الْجِبَالِ کَیْفَ نُصِبَتْ * وَإِلَی الْأَرْضِ کَیْفَ سُطِحَتْ» (غاشیه 17-20). «آیا آنان به شتر نمی‏نگرند که چگونه آفریده شده است، و به آسمان نگاه نمی‏کنند که چگونه برافراشته شده، و به کوه‏ها که چگونه در جای خود نصب گردیده، و به زمین که چگونه گسترده و هموار گشته است».

و می فرماید : «إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَالْفُلْکِ الَّتِی تَجْرِی فِی الْبَحْرِ بِمَا یَنْفَعُ النَّاسَ وَمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ مَاءٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فِیهَا مِنْ کُلِّ دَابَّةٍ وَتَصْرِیفِ الرِّیَاحِ وَالسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَیْنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ» (بقره 164). «در آفرینش آسمانها و زمین، و آمد و شد شب و روز، و کشتیهایی که در دریا به سود مردم در حرکتند، و آبی که خداوند از آسمان نازل کرده، و با آن، زمین را پس از مرگ، زنده نموده، و انواع جنبندگان را در آن گسترده، و (همچنین) در تغییر مسیر بادها و ابرهایی که میان زمین و آسمان مسخرند، نشانه‏هایی است (از ذات پاک خدا و یگانگی او) برای مردمی که عقل دارند و می‏اندیشند».

پس هرگاه انسان در این مخلوقات نظر کند و در حکمت پدید آمدن آنها تامل نماید، و در سازنده آنها بیاندیشد و اینکه در تسخیر الله متعال هستند، ایمان و یقین او افزون شده، و بر آن اجر می برد، و همینطور تفکر کردن در احوال ملتها و سرزمینهایشان که چگونه به سبب کفر و عصیان نابود و هلاک شدند، چنانکه خداوند متعال درباره قوم صالح و سرزمینشان می فرماید : « فَانْظُرْ کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ مَکْرِهِمْ أَنَّا دَمَّرْنَاهُمْ وَقَوْمَهُمْ أَجْمَعِینَ فَتِلْکَ بُیُوتُهُمْ خَاوِیَةً بِمَا ظَلَمُوا إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَةً لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ » (نمل 51-52). « بنگر عاقبت توطئه آنها چه شد، که ما آنها و قومشان همگی را نابود کردیم؛ این خانه‏های آنهاست که بخاطر ظلم و ستمشان خالی مانده؛ و در این نشانه روشنی است برای کسانی که آگاهند».

اما تنها مجرد نظر کردن و گردش در عالم به جهت لذت و سرگرمی، این عبادت نیست، ولی مباح است، بشرطیکه انسان را از انجام واجباتش غافل نکند و او را در حرام قرار ندهد.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com