::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1692704 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

145560442 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

71938 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حدیث : (همه تجار داخل جهنم می شوند مگر تقوا پیشه گان)
شماره فتوى 8875

تعداد بازديد 5307

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-12-28

 

آیا این حدیث صحیح است : « کل التجار یدخلون النار إلا المتقین ». «همه تاجران وارد آتش جهنم می شوند مگر پرهیزگاران»؟


الحمدلله،

حدیث با این لفظ را در هیچیک از کتابهای سنت و حدیثی نیافتیم، اما شبیه آن وارد شده است :

از رفاعه بن رافع رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند : « إِنَّ التُجَّارَ یُبعَثُونَ یَومَ القِیَامَةِ فُجَّارًا، إِلَّا مَن اتَّقَی اللَّهَ وَبَرَّ وَصَدَقَ». یعنی : «همانا تاجران در روز قیامت همچون انسانهای فاجر برانگیخته می شوند، من آنکسی که از خدا بترسد و درستکار و راستگوباشد». این حدیث را ترمذی (1210) و دارمی (2/247) وابن ماجه (2146) وابن حبان (11/276) روایت کرده اند، و ترمذی گفته : حسن صحیح است. و حاکم گفته : اسناد آن صحیح است و امام ذهبی با او موافقت کرده است، و علامه البانی نیز در "السلسلة الصحیحة" (994) صحیح دانسته است.

علامه مبارکفوری در شرح آن آورده : « (جز کسی که از خدا بترسد) یعنی مرتکب گناه کبیره و صغیره نشود، مثل تقلب و خیانت و فریبکاری، یعنی در تجارتش با مردم به خوبی و درستی معامله کند، و یا طاعت و عبادت خداوند را برپا دارد، ( و راستگو باشد) یعنی در سوگندش و سایر سخنانش صادق باشد.

قاضی گفته : از آنجائیکه از جمله عادت و خوی تجار؛ تدلیس و نیرنگ در معاملات است، و سخت در تلاشند تا کالای خود را از هر راهی که برایشان ممکن است مثل سوگند دروغ و غیره بفروشند، لذا حکم به فاجر بودنشان داده شده، و تنها کسانی که از حرامها پرهیز می کنند و در سوگندش راست و در کلامش صادق است از آن مستثناء شده اند.

شارحین حدیث هم بر همین نظر هستند، و فاجر بودن را بر لغو گویی و سوگند (دروغ) حمل کرده اند» "تحفة الأحوذی" (4/336).

چنانچه بر طبق احادیث صحیح دیگر؛ سبب توصف تجار به فجور به دلیل پوشاندن حقیقت بوسیله سوگند دروغ و خلف وعده است.

از عبدالرحمن بن شبل رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود : «إِنَّ التُجَّارَ هُمُ الفُجَّارَ ، قِیلَ یَا رَسُولَ اللَّهِ ؟ أَوَ لَیسَ قَد أَحَلَّ اللَّهُ البَیعَ ؟ قَالَ : بَلَی ، وَلِکِنَّهُم یُحَدِّثُونَ فَیَکذِبُونَ ، وَیَحلِفُونَ فَیَأثَمُونَ». یعنی : «همانا تجار فاجرند، گفته شد : ای رسول خدا! مگر خداوند معامله و تجارت را حلال نکرده است؟ فرمود : آری، اما آنها سخن دروغ می گویند و (به دروغ) سوگند یاد می کنند و بخاطر آن گناهکارند». به روایت مسنی أحمد (3/428) و حاکم (2/8) و گفته : صحیح الإسناد است، و البانی در "السلسلة الصحیحة" (366).

پس تجارت و بازرگانی از افضل مکاسب است، البته برای کسی که اهل صداقت و درستکاری است، چرا که تاجر راستگو و درستکار و امانت دار اجر و ثواب زیادی دارد، چنانکه ابوسعید خدری رضی الله عنه روایت می کند که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « التَّاجِرُ الصَّدُوقُ الأَمِینُ مَعَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاءِ». یعنی : «تاجر راستگو و امانت دار و درستکار همراه پیامبران و صدیقان و شهداء هستند» ترمذی (1209) و گفته : حدیث حسن . و ابن تیمیة در "المستدرک علی مجموع الفتاوی" (1/163) گفته : اسناد آن نیک است.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com