::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1692679 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

145559990 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

71933 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

خوردن گوشت اهل کتاب که قبل از سربریدن حیوان آنرا کشته باشند
شماره فتوى 8878

تعداد بازديد 5284

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-12-29

 

من در کانادا زندگی می کنم و در مدت زمانی که در این کشور بودم فهمیدم که در آنجا ابتدا حیوان را می کشند بعد آنرا سر می برند، بعضی از مسلمانان اینجا می گویند : خوردن این گوشتها برای ما جایز است چون متعلق به اهل کتاب اند! وقتی شخصی مثل من به منزل مسلمانی می رود و بر او اصرار می ورزند که از آن گوشت بخورد چکار کند؟ آیا مهمان با وجود آنکه می داند که میزبان گوشت را از سوپرمارکت خریده باز از آن بخورد؟ تلاش کردم که مسئله را برایشان تفهیم کنم اما عمل نکردند، من بتازگی مسلمان شدم و این افراد در کنار من ایستادند و نمی خواهم موجب رنجش خاطر آنها شوم، حال چکار کنم؟


الحمدلله،

گاوی که قبل از ذبح کشته می شود، بعنوان مردار قلمداد می شود که خوردنش حرام است، زیرا الله متعال می فرماید : «حُرِّمَتْ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةُ وَالْدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِیرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَیْرِ اللّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّیَةُ وَالنَّطِیحَةُ وَمَا أَکَلَ السَّبُعُ» (مائده 3).

یعنی : «بر شما حرام است : گوشت مردار، خون، گوشت خوک، حیواناتی که به غیر نام خدا ذبح شوند، حیوانات خفه‏شده، و به زجر کشته شده، و آنها که بر اثر پرت‏شدن از بلندی بمیرند، و آنها که به ضرب شاخ حیوان دیگری مرده باشند، و باقیمانده صید حیوان درنده».

و اما در مورد آنچه بیان کردید که بعضی از مسلمانان از گوشت گاوی می خورند که قبل از ذبح آنرا می کشند، احتمال دارد که آنها اطمینان دارند حیوان به طریقه شرعی ذبح شده، و شاید حکم شرعی آنرا نمی دانند، و یا از افرادی پرسیدند و فتوای حلیت آنرا داده اند ..

در هر حال بر شما واجب است از خوردن این نوع گوشتها اجتناب کنید، و اگر کسی از شما خواست از آن بخورید به خواست او عمل نکنید، و علت امتناع خود را برایش بیان کنید، تا او نیز به این حکم عمل کند یا حداقل تو را معذور بداند.

و اما اینکه بعضی از مردم می گویند : خوردن این گوشتها برای ما جایز است چون آنها اهل کتاب اند!! باید در پاسخ گفت : ذبایح اهل کتاب بنص قرآن جایز است، اما این گوشتهایی که بیان کردید ذبایح اهل کتاب قلمداد نمی شوند بلکه بعنوان مردار قلمداد می شوند، و خوردن مردار حرام است حتی اگر متعلق به مسلمان باشد ..

علامه عبدالعزیز ابن باز می گوید : «خدای متعال می فرماید : « الْیَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّیِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِینَ أُوتُواْ الْکِتَابَ حِلٌّ لَّکُمْ وَطَعَامُکُمْ حِلُّ لَّهُمْ» (مائده 5). یعنی : « امروز چیزهای پاکیزه برای شما حلال شده؛ و (همچنین) طعام اهل کتاب، برای شما حلال است؛ و طعام شما برای آنها حلال». این آیه برای ما روشن کرده که طعام اهل کتاب برای ما (مسلمانان) مباح است و منظور از اهل کتاب یعنی یهود و نصاری، اما اگر بدانیم که آنها حیوان حلال گوشت را بر روشی غیر شرعی ذبح می کنند، مثلا از طریق خفه کردن یا برق یا ضربه وارد کردن بر سرشان اقدام به کشتن و ذبح حیوان می کنند، در اینصورت (حیوان) بعنوان مخنقه (خفه شده) و یا موقوذه (کتک خورده) محسوب می شود، که دیگر خوردن آن حرام می شود، همانگونه که اگر مسلمانی حیوان را خفه کند یا با ضرب و کتک بکشد گوشت آن خورده نمی شود. اما اگر ندانستیم چگونه ذبح کرده اند (یعنی روش ذبح بر ما مشخص نبود)، در اینحالت ذبح آنها با استناد به آیه کریمه بر ما حلال است».

مجلة الجامعة الإسلامیة العدد الثالث ص156

شما می توانید این فتوای شیخ ابن باز را بقدر توان در بین مسلمانان آنجا پخش کنید تا حکم شرعی مسأله را از زبان اهل علم بدانند.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com