::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

7310315 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

170133720 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

120195 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم نخوردن گوشت و فرآورده های گوشتی و اکتفاء به غذاهای گیاهی
شماره فتوى 8999

تعداد بازديد 5928

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2014-01-26

 

من گیاه خوارم، یعنی گوشت و یا مشتقات حیوانی را مطلقا نمی خورم، ولی برایم سوالی ایجاد شده : آیا می توانم معتقد به اسلام باشم ولی از مشتقات حیوانی چیزی نخورم؟


الحمدلله،

آری، شما می توانید مسلمان باشید بدون آنکه گوشت یا فرآورده های گوشتی میل کنید، اما لازمست از دو نکته برحذر باشید :

اول : نباید معتقد به حرام بودن خوردن این اشیاء (گوشت حلال و فرآورده های آن) باشید، زیرا الله متعال می فرماید : « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا لا تُحَرِّمُوا طَیِّبَاتِ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَکُمْ وَلا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ » (مائده 87). یعنی : «ای کسانی که ایمان آورده‏اید! چیزهای پاکیزه را که خداوند برای شما حلال کرده است، حرام نکنید! و از حدّ، تجاوز ننمایید! زیرا خداوند متجاوزان را دوست نمی‏دارد».

و می فرماید : « قُلْ أَرَأَیْتُمْ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ لَکُمْ مِنْ رِزْقٍ فَجَعَلْتُمْ مِنْهُ حَرَامًا وَحَلالا قُلْ آللَّهُ أَذِنَ لَکُمْ أَمْ عَلَی اللَّهِ تَفْتَرُونَ» (یونس 59). یعنی : « بگو: «آیا روزیهایی را که خداوند بر شما نازل کرده دیده‏اید، که بعضی از آن را حلال، و بعضی را حرام نموده‏اید؟ بگو: آیا خداوند به شما اجازه داده، یا بر خدا افترا می بندید (و از پیش خود، حلال و حرام می‏کنید؟)».

 

دوم : این اعتقاد که نخوردن فرآورده های گوشتی بهتر است و انسان با این کارش اجر و ثواب می برد و یا انسان نباتی (گیاهخوار) به خدا نزدیکتر است و امثال این اعتقادات، جایز نیست، و تقرب جستن به خداوند با داشتن اینگونه اعتقادات جایز نیست، پیامبر صلی الله علیه وسلم افضل بشر و نزدیکترین انسانها به الله متعال بود حال آنکه هم گوشت می خوردند و هم شیر نوشیدند و هم عسل، وقتی بعضی از صحابه می خواستند با نخوردن گوشت تعبد کنند، پیامبر صلی الله علیه وسلم اشتباه آنها را بیان نمود، چنانکه در روایت (صحیح) از انس رضی الله عنه آمده : « أَنَّ نَفَرًا مِنْ أَصْحَابِ النَّبِیِّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ بَعْضُهُمْ لا أَتَزَوَّجُ النِّسَاءَ وَقَالَ بَعْضُهُمْ لا آکُلُ اللَّحْمَ وَقَالَ بَعْضُهُمْ لا أَنَامُ عَلَی فِرَاشٍ وَقَالَ بَعْضُهُمْ أَصُومُ فَلا أُفْطِرُ فَبَلَغَ ذَلِکَ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَحَمِدَ اللَّهَ وَأَثْنَی عَلَیْهِ ثُمَّ قَالَ : مَا بَالُ أَقْوَامٍ یَقُولُونَ کَذَا وَکَذَا لَکِنِّی أُصَلِّی وَأَنَامُ وَأَصُومُ وَأُفْطِرُ وَأَتَزَوَّجُ النِّسَاءَ فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتِی فَلَیْسَ مِنِّی» نسائی (3217).

یعنی : «چند نفر از اصحاب پیامبر صلی الله علیه وسلم بودند که یکی از آنها می گفت : با زنان ازدواج نمی کنم، و دیگری می گفت : گوشت نمی خورم، و دیگری می گفت : بر تخت نمی خوابم، و یکی می گفت : روزه می گیرم ولی افطار نمی کنم. این سخنان به رسول خدا صلی الله علیه وسلم رسید، ایشان (برای مردم خطبه داد) و بعد از حمد و ثنای الهی فرمود : چه شده این اشخاص که چنین و چنان می گویند، من (پیامبر خدا) هم نماز می خوانم و هم می خوابم و روزه می گیرم و افطار هم می کنم، و با زنان ازدواج می کنم، هرکس از سنت من روی بگرداند از من نیست».

البته فرق است بین کسی که نوعی از غذا را بخاطر آنکه به آن میل ندارد نمی خورد، و یا چون از آن نفرت دارد – مثلا در کودکی حیوانی را دیده که ذبح کردند و از گوشت آن نفرت پیدا کرده – از آن نمی خورد، و یا خود را از آن معاف نموده و یا بنا به اسباب دیگری نمی خورد، و بین کسی که گوشت نمی خورد چون معتقد است با این کارش به خدا نزدیکتر شده و پاداش می گیرد؛ مثل بعضی از راهبان از آیین های تحریف شده که چنین باوری دارند.

پس هرگاه این دو نکته برای شما – سوال کننده – روشن شد، ایرادی ندارد از غذایی که بدان تمایل ندارید نخورید.

شیخ محمد صالح المنجد

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com