حل یک مناقشه ارث بین فرزندان
 

حل یک مناقشه ارث بین فرزندان

الحمدلله،

1- تمامی فرزندان غلام دستگیر ارث می برند، بجز محمد افضل که قبل از پدرش فوت کرده بود، زیرا هر فرزندی که قبل از پدرش فوت کند ارث نمی برد یعنی نه همسرش و نه فرزندش از پدربزرگ (یعنی پدر متوفی) ارث نمی برند. به (4894) مراجعه کنید.

و در مورد حویلی که غلام دستگیر برای محمد افضل و دو فرزند دیگر از زن دیگرش خریده بود، چنانکه غلام دستگیر آن حویلی را به محمد افضل و دو فرزند دیگر از زن دیگرش بخشیده بود، در اینصورت این حویلی متعلق به فرزندان محمد افضل و آن دو فرزند دیگر غلام دستگیر است و همه در آن سهم دارند، اما اگر غلام دستگیر آن حویلی را به محمد افضل و دو فرزند دیگر دیگر از زن دیگرش نبخشیده بود بلکه فقط به آنها موقتا داده بود تا در آنجا باشند، در اینصورت الان که غلام دستگیر فوت کرده آن حویلی متعلق به تمامی وارثان غلام دستگیر است (بجز فرزندان محمد افضل که از غلام دستگیر و اموالش ارث نمی برند).

2- فرزندان محمد افضل هیچ چیزی از پدربزرگشان و اموال و دارایی او نمی گیرند، مگر آنکه غلام دستگیر وصیت کرده باشد که مثلا فلان چیز به فرزندان یا زن محمد افضل برسد.

 

3- مطالبه حق در نکاح خط پس از صد سال هم قابل قبول است و باید به آن عمل گردد، زیرا خداوند متعال می فرماید: «وَأَوْفُواْ بِعَهْدِ اللّهِ إِذَا عَاهَدتُّمْ» (نحل 91).

یعنی: و هنگامی که با خدا عهد بستید، به عهد او وفا کنید.

و می فرماید: «وَأَوْفُواْ بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ کَانَ مَسْؤُولاً» (اسراء 34).

یعنی: و به عهد (خود) وفا کنید، که از عهد سؤال می‏شود!

و پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند: «المسلمون علی شروطهم»ترمذی (1352).

یعنی: ‌مسلمانان بر شروط خود هستند و موظف به اجرا و مراعات آن می‌باشند.

و باز فرمودند: «المسلمون علی شروطهم، إلا شرطا أحل حراما أو حرم حلالا» رواه الترمذی وقال حسن صحیح.

یعنی: ‌مسلمانان باید به شروط خویش وفاکنند وعمل به  شروط  الزامی  است مگر شرطی‌که  حرامی را حلال یا حلالی  را حرام ‌کند که عمل بدان الزامی نیست‌.‌

و حتی اگر مردی فوت کند ولی مهریه ی زنانش را نداده باشد، قبل از آنکه ارث تقسیم شود باید ابتدا از اموال بجا مانده ی مرد متوفی مهریه زنانش تماما پرداخت شود، بعد از آن هرچه باقی ماند بین وارثان تقسیم می شود. به فتوای (6029) مراجعه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com