آیا اگر فرزندی پدرش را اذیت کند، پدر می تواند فرزند را از ارث محروم کند؟
 

آیا اگر فرزندی پدرش را اذیت کند، پدر می تواند فرزند را از ارث محروم کند؟

الحمدلله،

مطمئنا کسی که والدینش را اذیت و ناراحت کند و نتواند رضایت و خشنودی پدر و مادرش را جلب کند، او دچار زیانمندی و شقاوت خواهد شد.

خداوند متعال می فرماید:

« وَقَضَی رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً کَرِیمًا * وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا (اسراء 24-23)

یعنی: و پروردگارت فرمان داده است که جز او را مپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید. اگر یکی از آنها یا هر دوی ایشان در نزد تو به سن پیری رسیدند، به آنان «اف» مگو، و بر سر ایشان فریاد مزن و محترمانه با آن دو سخن بگو. و از روی مهربانی بال فروتنی را برای آنان بگستران و بگو: «پروردگار!به آنان رحم کن همانگونه که آنان در کوچکی مرا تربیت و بزرگ نمودند».

و پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید:

«الکبائر : الإشراک بالله، و عقوق الوالدین، و قتل النفس، والیمین الغموس»

 «گناهان کبیره عبارتند از : (شریک قرار دادن برای خدا، اذیت کردن والدین، کشتن کسی (به ناحق) و سوگند دروغ». بخاری

اما به هر حال از نظر فقهی، پدر نمی تواند فرزندش را از ارث محروم کند، بنابراین اگر پدری به فرزندان دیگر خود بگوید که فلانی خواهر یا برادر شما نیست و تا لحظه مرگ در همین حالت بماند، این سخن اعتباری ندارد و آن فرزندی که مورد خشم پدرش واقع شده همچنان فرزند شرعی او، و برادر دیگر خواهر و برادرانش محسوب می شود و او نیز پس از مرگ پدرش ارث خواهد برد. زیرا سهم الارث فرزندان جزو حقوق آنهاست و والدین نمی توانند این حق آنها را پایمال کنند هرچند که خود آنها توسط فرزندشان مورد نامهربانی قرار گرفته باشند. نمی توان ظلم و نامهربانی فرزند را بوسیله ی محروم کردنش از ارث (که خود این اقدام گناه است) جبران کرد! و خداوند متعال خود در سرای قیامت سزای اعمال را خواهد داد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com