دو فرزند یتیم برادرم را سالها بزرگ کردم، حال چگونه اموال و میراث پدرشان را بدهم؟
 

دو فرزند یتیم برادرم را سالها بزرگ کردم، حال چگونه اموال و میراث پدرشان را بدهم؟

الحمدلله،

خداوند متعال می فرماید: « وَابْتَلُواْ الْیَتَامَی حَتَّیَ إِذَا بَلَغُواْ النِّکَاحَ فَإِنْ آنَسْتُم مِّنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُواْ إِلَیْهِمْ أَمْوَالَهُمْ وَلاَ تَأْکُلُوهَا إِسْرَافًا وَبِدَارًا أَن یَکْبَرُواْ وَمَن کَانَ غَنِیًّا فَلْیَسْتَعْفِفْ وَمَن کَانَ فَقِیرًا فَلْیَأْکُلْ بِالْمَعْرُوفِ فَإِذَا دَفَعْتُمْ إِلَیْهِمْ أَمْوَالَهُمْ فَأَشْهِدُواْ عَلَیْهِمْ وَکَفَی بِاللّهِ حَسِیبًا» (نساء 6).

یعنی: و یتیمان را چون به حد بلوغ برسند، بیازمایید! اگر در آنها رشد (کافی) یافتید، اموالشان را به آنها بدهید! و پیش از آنکه بزرگ شوند، «و آن‌ اموال‌ را» در کودکی‌ و کوچکی ‌آنان‌ «به‌ اسراف‌ و شتاب‌ نخورید، از ترس‌ آن‌ که‌ بزرگ‌ شوند» و اموال‌ خویش‌ را دراختیار بگیرند. یعنی‌: این‌گونه‌ نباشد که‌ شما از هم ‌اکنون‌ که‌ آنها صغیرند، با خود بگویید: باید قبل‌ از این‌ که‌ یتیم‌ به‌ سن‌ بلوغ‌ برسد و اموال‌ خویش‌ را از چنگم‌ بیرون ‌برد، اموالش‌ را در راهی‌ که‌ دلخواه‌ من‌ است‌، مسرفانه‌ و به‌شتاب‌ مصرف‌ کنم‌! «وهرکس‌ توانگر بود، باید که‌ پرهیزگاری‌ کند» و از اموال‌ یتیم‌ دوری‌ گزیند «و هرکس ‌تنگدست‌ بود، باید در حد عرف‌ از آن‌ بخورد» و چنان‌ نباشد که‌ با اموال‌ ایتام‌خوشگذرانی‌ و عشرت‌ نموده‌ و در خوردن‌، نوشیدن‌ و پوشیدن‌، مسرفانه‌ ومرفهانه‌ عمل‌ نماید. بعضی‌ گفته‌اند؛ معنی‌ این‌ است‌: وصی‌ یا ولی‌ نباید جز به ‌اندازه ‌مزد کارشان‌ در مال‌ یتیم‌، از آن‌ بخورند. «پس‌ چون‌ اموالشان‌ را به‌ آنان‌ برگرداندید» بعد از بلوغ‌ و رشدشان‌ «بر آنان‌ گواه‌ بگیرید» که‌ اموال‌ خویش‌ را از شما دریافت‌ کرده‌اند و بدین‌گونه‌ است‌ که‌ تهمت‌ها از شما دفع‌ شده‌ و از عاقبت ‌دعواها و جنجال‌های‌ بعدی‌ ایمن‌ می‌شوید.

بنابراین باید حساب کنید که در مدت این 19 سال، بوسیله آن ده لک چه تجارت و معاملاتی انجام داده اید و در اثر آن معاملات و تجارت چقدر بر اموال آن دو یتیم (یعنی بر آن ده لک اولیه) افزوده شده و چقدر سود کرده است و چقدر از مال آنها برایشان خرج کرده اید، بعد بایستی تخمین بزنید و باقی مانده سود حاصله از تجارت با آن ده لک را به انها بدهید، و اگر در مدت آن 19 سال به دلیل نیاز و تنگدستی دخل و تصرفی در اموال آن دو کودک یتیم و سود حاصله داشته اید، ایرادی ندارد ولی هرقدر که از آن باقی مانده است باید تحویل آن دو پسر و دختر بدهید، که سهم پسر دو برابر سهم دختر باشد، مگر آنکه آن دو نفر رضایت داشته باشند که مقداری از مال خود را به شما ببخشند.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com