تقسیم ارث مردی که یک زن و چهار دختر و پنج پسر وارثان او هستند
 

تقسیم ارث مردی که یک زن و چهار دختر و پنج پسر وارثان او هستند

الحمدلله،

بر شما لازم است که قبل از آنکه به مسئله چگونگی تقسیم اجاره خانه بپردازید، ابتدا به تقسم ارث پدرتان بپردازید، و ما در اینجا نحوه تقسیم ارث پدر شما را ما بین 5 پسر و 4 دختر و یک زن بیان می کنیم، و شما باید بر طبق دستورالعمل زیر اموال بجا مانده از پدر خود را ما بین هم تقسیم کنید.

با توجه به اینکه وارثان پدر متوفی 10 نفر هستند که عبارتند از: یک زن، پنج پسر، و چهار دختر، در اینصورت باید بصورت زیر عمل کرد:

بایستی تمامی اموال منقول و غیر منقول ایشان را از قبیل خانه ها، زمین و دیگر املاک، و پول نقد و دیگر دارائی هایی که در زمان حیات پدر شما مالک آنها بوند را محاسبه و ارزش یابی نمائید و با هم جمع ببندید تا بدانید که مجموع دارائی پدر متوفی چقدر می شود، آنگاه بر اساس احکام زیر مابین ورثه ها تقسیم کنید:

1- قبل از هرکسی ابتدا یک هشتم کل اموال برای مادر خانواده – یعنی همسر متوفی - درنظر گرفته خواهد شد، بر طبق فرموده ی الله تعالی: « ... فَإِنْ کَانَ لَکُمْ وَلَدٌ فَلَهُنَّ الثُّمُنُ مِمَّا تَرَکْتُمْ مِنْ بَعْدِ وَصِیَّةٍ تُوصُونَ بِهَا أَوْ دَیْنٍ ... » (النساء: 12).

یعنی: (و برای زنان) اگر برای شما فرزندی باشد، یک هشتم از آن آنهاست بعد از انجام وصیتی که کرده‏اید، و ادای قرض.

2- بعداً باقی مانده آنرا باید بین پنج پسر و چهار دختر متوفی بگونه ای تقسیم نمود که سهم هر پسر دو برابر سهم هر دختر باشد، بر طبق فرموده ی الله تعالی: « ... وَإِنْ کَانُوا إِخْوَةً رِجَالًا وَنِسَاءً فَلِلذَّکَرِ مِثْلُ حَظِّ الْأُنْثَیَیْنِ ...» (النساء: 176)

یعنی: و اگر برادران و خواهران با هم باشند، (تمام اموال را میان خود تقسیم می‏کنند؛ و) برای هر مذکّر، دو برابر سهم مؤنّث است.

بنابراین لازمست تا کل اموال منقول و غیر منقول متوفی بگونه ای بخش شود که بتوان مقدار تعیین شده در فوق را به هر یک از میراث بران داد. برای اینکار لازمست تا کل ماترک متوفی را به 100(یکصد) بخش تقسیم نمود، بعد:

1- 12.5% (دوازده و نیم) سهم یا درصد برای همسر متوفی داده شود.

2- سپس هر یک از پسرهای متوفی نیز بطور برابر (12.5%) سهم یا درصد می گیرند.

3- و برای هر دختر 6.25% (شش و ربع) سهم یا درصد داده شود.

 

نکته: تا زمانیکه شما اموال بجا مانده از پدر متوفی خود را بصورت فوق تقسیم می کنید، در مورد تقسیم درآمد حاصله از اجاره خانه مذکور نیز باید شبیه تقسیم ارث باشد، یعنی باید از آن پول اجاره، 12.5 درصدش را به مادر داد، و همچنین به هر پسر متوفی نیز 12.5 درصد داد، و به هر دختر هم 6.25 درصد داده شود.

بعنوان مثال اگر درآمد اجاره آن خانه ماهیانه یکصد هزار تومان باشد، باید 12500 تومان آنرا به مادر داد، آنگاه به هر یک از برادران نیز 12500 داد و به خواهران نیز هر یک 6250 تومان تعلق می گیرد.

 

و لازم به تذکر است که مسائل میراث و طلاق مسائل پیچیده هستند، لذا باید حتما برای حل و فصل به قاضی شرعی مراجعه کرد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com