زنم نمی خواهد سهم ارث پدریش را بگیرد آیا داماد حق گرفتن آنرا دارد؟
 

زنم نمی خواهد سهم ارث پدریش را بگیرد آیا داماد حق گرفتن آنرا دارد؟

الحمدلله،

داماد جزو میراث بران پدر یا مادر همسرش نیست، بنابراین از آنجائیکه جزو میراث بران نیست، لذا نمی تواند در امورات میراث متوفی دخالتی داشته باشد، همانطور که اگر والدین شوهر فوت کنند، عروس جزو میراث بران نیست و لذا حق دخالت در تقسیم سهم الارث میراث بران ندارد. این تنها میراث بران هستند که مختارند ارث خود را بگیرند و یا از حق ارث خود بگذرند و سهم خود را به سایرین ببخشند و یا آنرا به فقراء هدیه دهند.

بنابراین حال که پدر زن شما فوت کرده، همسرتان مختار است تا آزادانه تصمیم بگیرد که آیا سهم الارث خود را می خواهد یا قصد دارد از آن بگذرد و یا آنرا بگیرد و صدقه دهد؟ و اگر راضی به گرفتن نباشد شما و یا دیگران نباید وی را تحت فشار بگذارید چرا که تصمیم او حرام نیست.

پیشنهاد ما اینست که تمام زنان سهم الارث خود را بگیرند و از آن چشم پوشی نکنند، زیرا آن سهم متعلق به شماست و شما مالک تام الاختیار آن هستید و حتی شوهر هم نمی تواند در آن اموال دخل و تصرفی داشته باشد، و حتی بر شما زنان واجب نیست که سهم الارث خود را در تامین نیازهای خانواده یا فرزندانتان هزینه کنید، زیرا تامین نیازهای خانواده و نفقه فرزندان بر دوش مرد خانواده است، پس پیشنهاد ما اینست که زنان ارث خود را بگیرند و بهتر است که – علاوه بر تامین نیازهای شخصی خود – و یا در صورت صلاحدید تامین نیازهای خانواده یا کمک به همسر فقیر یا بدهکارش، درصدی از آن ارث را صدقه بدهند، تا آن صدقه پشتوانه و ذخیره ای برای قیامتش شود، خصوصا زنانی که منبع درآمدی ندارند تا از آن صدقه بدهند، لذا خوب است که درصدی از این میراث را صدقه بدهند.

پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «خَیْرُ مَا یُخَلِّفُ الرَّجُلُ مِنْ بَعْدِهِ ثَلاَثٌ وَلَدٌ صَالِحٌ یَدْعُو لَهُ وَصَدَقَةٌ تَجْرِی یَبْلُغُهُ أَجْرُهَا وَعِلْمٌ یُعْمَلُ بِهِ مِنْ بَعْدِهِ». ابن ماجه، طبرانی در «معجم الصغیر».

یعنی: بهترین چیزی که پس از مرگ برای انسان مفید و کارآمد خواهد بود، عبارت است از : 1- فرزند صالحی که برای پدر و مادر دعاء کند. 2- صدقه ای که نفعش مستدام باشد. 3- علمی که بعد از مردن صاحب علم، دیگران از آن بهره مند شوند.

پس ای زنان مسلمان؛ چرا از اموالی که متعلق به شماست برای آخرت خود پس انداز نمی کنید؟ شاید نیاز چندانی به آن ارث نداشته باشید، اما شما می توانید آنرا توشه ای برای آخرت خود قرار دهید پس چرا خود را از آن توشه محروم می کنید؟! چه خوب است که زنانی که منبع درآمدی ندارند، حداقل درصدی از سهم ارث خود را در صدقه مصرف کنند، و قطعا اگر شوهر شما فقیر و ندار باشد، کمک شما به شوهرتان در حکم صدقه است و انشاءالله – اگر عاری از منت باشد - مقبول باری تعالی قرار می گیرد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com