حکم اجاره کردن شخصی برای ادای کفاره قتل خطا (روزه گرفتن)
 

حکم اجاره کردن شخصی برای ادای کفاره قتل خطا (روزه گرفتن)

الحمدلله،

اگر نسبت تقصیر برادر شما 75 درصد بوده باشد، پس ملزم به پرداخت کفاره است، چون در مرگ همراهش دخیل بوده است، (و دیه نیز به نسبت خطا لازمست به ورثه مقتول داده شود) و اما کفاره باید بطور کامل اداء شود که عبارتست از : دو ماه روزه گرفتن پشت سر هم، به دلیل فرموده باری تعالی : «وَمَا کَانَ لِمُؤْمِن أَنْ یَقْتُلَ مُؤْمِناً إِلاَّ خَطَأَ وَ مَنْ قَتَلَ مُؤْمِناً خَطَأً فَتَحْرِیرُ رَقبَةٍ مُؤْمِنَةٍ وَ دِیَةٌ مُسَلَّمَةٌ إِلَی أَهْلِهِ إِلاَّ أَنْ یَصَّدَّقُوا – إلی قوله تعالی : -  فَمَنْ لَمْ یَجِدْ فَصِیَامُ شَهْرَیْنِ مُتَتَابِعَیْنِ تَوْبَةً مِنْ اللَّهِ وَ کَانَ اللَّهُ عَلِیماً حَکِیماً» (نساء : 92)

یعنی : «هیچ مؤمنی را سزوار نیست که مؤمن دیگری را بکشد مگر از روی خطا. کسی که مؤمنی را به خطا کشت باید برده مؤمنی را (بعنوان کفاره) آزاد کند، و خونبهایی هم به بستگان مقتول بپردازد، مگر اینکه آنان در گذرند – تا آنجا که می فرماید : - اگر هم دسترسی (به آزاد کردن برده) نداشت، باید (قاتل) دو ماه پیاپی و بدون فاصله روزه بگیرد. خداوند (این را برای) توبه (شما) مقرر داشته است و خداوند آگاه و حکیم است».

درضمن قاتل نمی تواند بجای دو ماه روزه گرفتن به فقراء طعام دهد، زیرا در آیه ذکری از آن نشده است. و از آنجائیکه برادر شما در این تصادف فوت کردند، اگر برای شما ورثه و فرزندان متوفی مقدور بود که برده ای مؤمن را بیابید و آزاد کنید پس بایستی از میراث متوفی هزینه آزادی آن برده را متقبل شوید، اگر هم چنین چیزی مقدور نبود – که معمولا در زمان ما مقدور نیست – در آنصورت بر شما واجب نیست بجای او دو ماه روزه بگیرید، مگر آنکه یکی از شما نزدیکان و فرزندان از باب احسان و تبرع بخواهید بجای متوفی روزه بگیرید، اما فقط یک نفر می تواند این مسئولیت را بر دوش بگیرد و نمی توانید این دو ماه روزه را بین خود (فرزندان متوفی) تقسیم کنید، یعنی فقط یک نفر بتنهایی دو ماه را پشت سر هم روزه بگیرد.

در ‏فتاوی علماء هیئت دائمی افتاء ‏آمده : «در روزه کفاره جایز نیست بیشتر از یک نفر مشارکت داشته باشد، بلکه مشروع آنست که فقط یک نفر متولی ادای کفاره شود» "فتاوی اللجنة الدائمة" (21/326).

و اصل آنست که یکی از ورثه و نزدیکان متوفی این مسئولیت را بر دوش بگیرد، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « مَنْ مَاتَ وَعَلَیْهِ صِیَامٌ صَامَ عَنْهُ وَلِیُّهُ ». یعنی : هر کس فوت کند و روزه ای بر گردن داشته باشد ولیش به جای او آن روزه را بگیرد‌. متفق علیه

با این جود ایرادی ندارد که شخص دیگری غیر از ورثه بجای متوفی روزه بگیرد، اما این کار باید از روی احسان و تبرع باشد نه با گرفتن پول و دستمزد! زیرا این امر دین است و کسب پول و درآمد از این طریق موجب مفاسد زیادی در بین بندگان الله خواهد شد.

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com