حکم نگهداری سگ برای نگهبارنی و مراقبت از خانه
 

حکم نگهداری سگ برای نگهبارنی و مراقبت از خانه

الحمدلله،

شما می توانید سگی را برای حراست نگهدارید، البته باید از داخل شدن آن به محیط خانه پرهیز کنید، و مراقب باشید که مبادا لباس و ظروف را نجس کند، به دلیل فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم : « مَنْ أَمْسَکَ کَلْبًا فَإِنَّهُ یَنْقُصُ کُلَّ یَوْمٍ مِنْ عَمَلِهِ قِیرَاطٌ إِلاَّ کَلْبَ حَرْثٍ أَوْ مَاشِیَةٍ » بخاری (2322) و رواه مسلم (1574) بلفظ : «مَنِ اقْتَنَی کَلْبًا، إِلَّا کَلْبَ صَیْدٍ، أَوْ مَاشِیَةٍ، نَقَصَ مِنْ أَجْرِهِ کُلَّ یَوْمٍ قِیرَاطَانِ».

یعنی : «هرکس، سگی را نگه دارد، روزی یک قیراط از اعمال او، کاسته می‏شود مگر اینکه برای (حراست) از کشاورزی و یا دامداری، باشد». و در روایت مسلم آمده: «مگر اینکه سگ شکاری و یا برای دامداری (چوپانی) باشد».

این حدیث دلیل بر جواز نگهداری سگ بقصد حراست و نگهبانی از اموال است.

حافظ عراقی در کتاب "طرح التثریب" (6/28) می گوید : «یاران ما (شافعیه) و دیگران هم گفتند : نگهداری از سگ بقصد یکی از این سه جایز است : شکار، کشاورزی، و دامداری . اما درباره نگهداری آن بقصد حفاظت از خانه و اماکن اختلاف نظر دارند، بعضی از یاران ما گفتند : جایز نیست، چون این حدیث تنها برای یکی از این سه امور تصریح کرده است، ولی اکثر آنها گفتند : قیاس بر سه مورد مذکور در حدیث جایز است، و این رای صحیح تر است، زیرا علت وارده در حدیث که همانا نیاز است در این مورد هم وجود دارد».

و اما دلیل جلوگیری از داخل شدن سگ به محیط خانه بخاطر حدیث صحیح زیر است :

پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود : «لَا تَدْخُلُ الْمَلَائِکَةُ بَیْتًا فِیهِ کَلْبٌ وَلَا صُورَةٌ» بخاری (3322) ومسلم (2106). یعنی : «ملائکه به خانه ای که در آن سگ و تصویر باشد وارد نمی شوند».

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com