حکم رنگ کردن موی سر با رنگ قرمز یا زرد
 

حکم رنگ کردن موی سر با رنگ قرمز یا زرد

الحمدلله،

جایز است موی سر را با هر رنگی بجز سیاه رنگ نمود، و فرقی بین جوان یا پیر نیست، و ایرادی ندارد قبل از سفید شدن مو آنرا رنگ نمود.

از علماء هیئت دائمی افتاء سوال شد : بعضی از مردم را می بینم که موادی را برای تغییر رنگ مو مورد استفاده قرار می دهند چه رنگ سیاه یا قرمز، و یا موادی استفاده می کنند که موی مجعد (فِر) را صاف و نرم می کند، آیا انجام چنین کارهایی جایز اند؟ و آیا جوانان در حکم آن مثل پیرها هستند؟

پاسخ دادند : « الحمد لله وحده والصلاة والسلام علی رسوله وآله وصحبه.. وبعد :

تغییر (رنگ) مو بغیر از رنگ سیاه بدون ایراد است، و همینطور استعمال موادی برای صاف و نرم کردن موی مجعد، و حکم جوانان و پیرها در آن یکسان است، بشرطیکه زیان آور نباشد و ماده مورد استفاده طاهر و مباح باشد. اما تغییر رنگ به سیاه خالص جایز نیست، نه برای مردان و نه زنان، چون پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : «غیروا هذا الشیب وجنبوه السواد»، «[رنگ] موی سفید را تغییر دهید و آنرا سیاه نکنید» روایت مسلم . وبالله التوفیق».

"فتاوی اللجنة الدائمة" (5/168).

لازمست یک قاعده عامه را در امر زینت و آرایش یادآری کنیم که : هرگونه آرایشی که در آن شبهات و تقلید از کفار یا انسانهای فاسق و فاجر شده باشد جایز نیست، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ » أبو داود (4031) وصححه الألبانی.

یعنی : «کسی که خود را با قومی مشابهت کند، پس او از همانهاست».

بنابراین قبل از آنکه حکم صورتی از صورتهای رنگ را بیان کنیم لازمست متاکد شد آن صورت تقلید از کفار و فاسقان نباشد، مثلا جوانی که به پیروی از نحوه آرایش بازیگر یا ورزشکار یا خواننده ای خود را شبیه وی کند.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com