استفاده از نوره برای زدودن موی زائد بدن
 

استفاده از نوره برای زدودن موی زائد بدن

الحمدلله،

نوره چیزی است که برای دور کردن مو از بدن به کار برند، که ترکیبی از آهک و زرنیخ به هم ساییده است، محل مورد نظر را به آن آغشته کنند و بعد از لحظاتی آنرا شسته و این سبب ریختن مو می شود. نگاه : "القاموس الفقهی" (1/363) و "زاد المعاد" (4/364).

در مورد استفاده پیامبر صلی الله علیه وسلم از این ماده احادیثی وارد شده است اما تمامی آنها ضعیف و ناصحیح هستند، مثلا ابن ماجه از ام سلمه رضی الله عنه روایت کرده : « أَنَّ النَّبِیَّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ کَانَ یَطَّلَی بِالنُّورَةِ » ابن ماجه (3751).

یعنی : «پیامبر صلی الله علیه وسلم همواره نوره به خود می مالید (و از آن استفاده می کرد)».

علامه بوصیری در " مصباح الزجاجة " و علامه البانی در " ضعیف سنن ابن ماجه " و شعیب ارنؤوط در " تحقیق زاد المعاد " این حدیث را ضعیف دانستند.

همچنین ابن عساکر در " تاریخ دمشق " از ابن عمر رضی الله عنه روایت کرده که : « أن النبی صلی الله علیه وسلم کان یتنور فی کل شهر ویقلم أظفاره فی کل خمسة عشر یوما». یعنی : «پیامبر صلی الله علیه وسلم در هر ماه از نوره استفاده می کرد، و ناخن هایش را هر پانزده روز می گرفت». علامه البانی در "ضعیف الجامع الصغیر" (4536) آنرا ضعیف دانسته است.

خلاصه اینکه : نوره ماده ای پودر مانند است که باعث ازاله موهای زاید بدن می شود. ولی ثابت نشده که پیامبر صلی الله علیه وسلم از آن استفاده کرده باشد، با این وجود استفاده از آن برای ازاله موهای زائد جایز است، هر چند جمهور فقهاء گفتند : تراشیدن افضل است.

نگاه به : "الموسوعة الفقهیة" (14/83).

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com