حکم عمل جراحی برای تغییر جنسیت
 

حکم عمل جراحی برای تغییر جنسیت

الحمدلله،

«برای انسان جایز نیست جنسیت خود را از مرد به زن و یا بلعکس آن تغییر دهد، بر هر مسلمانی لازمست به آنچه خدای متعال برای او تعیین کرده راضی و خشنود باشد، و چه می داند چه بسا اگر زن بماند برایش بهتر باشد و اگر مرد می بود برایش شرمی شد، همانطور بعضی از بندگان خدا جز با فقر احوالش اصلاح نشود و اگر خدا او را ثروتمند و غنی کند به او ضرر وارد شود، و احوال بعضی دیگر از انسانها جز با ثروت اصلاح نشود و اگر فقیر شود برایش زیان آور باشد.

بعضی از زنان (صحابه) آرزو می کردند که اگر مرد می بودند در راه خدا می جنگیدند، آیه ای در نهی آن (یعنی آرزویی که می کردند) نازل شد : « وَلاَ تَتَمَنَّوْاْ مَا فَضَّلَ اللّهُ بِهِ بَعْضَکُمْ عَلَی بَعْضٍ لِّلرِّجَالِ نَصِیبٌ مِّمَّا اکْتَسَبُواْ وَلِلنِّسَاء نَصِیبٌ مِّمَّا اکْتَسَبْنَ» (نساء 32). یعنی : « و چیزی‌ را که‌ خداوند بوسیله آن‌ بعضی‌ از شما را بر بعضی‌ برتری‌ بخشیده ‌است‌ آرزو نکنید، مردان‌ از آنچه‌ حاصل‌ کرده‌اند بهره‌ای‌ دارند و زنان‌ نیز از آنچه‌ حاصل ‌کرده‌اند بهره‌ای‌ خاهند داشت ».

پس اگر (این نهی) تنها به مجرد آرزو (نازل) شد در آنصورت در مورد عملی کردن آن چگونه خواهد بود؟! و اگر مسلمان نهی شده که خلقت خداوندی را در پاره ای از اموراتش تغییر دهد، در آنصورت در مرد تغییر کامل جنسیتش چگونه است؟!» شیخ عبد الکریم الخضیر.

«تغییر جنسیت در واقع بازی کردن با خلقت خداوندی است، و پیروی از راه شیطان که با خود عهد بست بنی آدم را گمراه کند، چنانکه الله متعال از او اینگونه ذکر می کند : « وَلأُضِلَّنَّهُمْ وَلأُمَنِّیَنَّهُمْ وَلآمُرَنَّهُمْ فَلَیُبَتِّکُنَّ آذَانَ الأَنْعَامِ وَلآمُرَنَّهُمْ فَلَیُغَیِّرُنَّ خَلْقَ اللّهِ وَمَن یَتَّخِذِ الشَّیْطَانَ وَلِیًّا مِّن دُونِ اللّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَانًا مُّبِینًا » (نساء 119). یعنی : «(ابلیس گفت) : « و انسانها را به گمراهی می‏کشانم و به آرزوهایشان سرگرم می‏سازم و به آنان دستور می‏دهم که (اعمال خرافی انجام دهند، و) گوش چهارپایان را بشکافند، و آفرینشِ پاک خدایی را تغییر دهند!» هر کس، شیطان را به جای خدا ولّیِ خود برگزیند، زیانِ آشکاری کرده است»».

شیخ محمد صالح المنجد

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com