آیا مردان می توانند عطر زنانه استعمال کنند؟
 

آیا مردان می توانند عطر زنانه استعمال کنند؟

الحمدلله،

در حدیث صحیح رخصت داده شده که مرد از عطر همسرش استفاده کند، چنانکه مسلم در صحیحش از ابوسعید خدری رضی الله عنه روایت کرده که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند : «غُسْلُ یَوْمِ الْجُمُعَةِ عَلَی کُلِّ مُحْتَلِمٍ وَسِوَاکٌ، وَیَمَسُّ مِنْ الطِّیبِ مَا قَدَرَ عَلَیْهِ» وفی روایة : «وَلَوْ مِنْ طِیبِ الْمَرْأَةِ» مسلم (846).

یعنی : «غسل جمعه بر هر مرد بالغی لازمست، و مسواک زند، و آن اندازه ‌که برایش مقدور است مواد خوشبو استعمال‌کند» در روایت دیگری آمده : «هرچند که از عطر زنش باشد».

این حدیث به این نکته اشاره می کند که برای مرد ممنوع است از عطر زن استفاده کند، اما اگر حاجت و ضرورتی درکار باشد می تواند از آن استفاده نماید.

امام نووی در "شرح صحیح مسلم" گفته : « مراد از (هرچند که از عطر زنش باشد) یعنی عطر زنان برای مردان مکروه است.. ولی در اینجا بنا به ضرورت برای او جایز شده است، چون غیر آن عطر در دست نیست (که استفاده کند)».

پس هرگاه عطری در بین مردم بعنوان عطر زنانه معروف بد، برای مرد مکروه است از آن استفاده کند، و چه بسا اگر استفاده کند نسبت به او سوء ظن پیدا کنند، اما عطرهایی که این خصوصیت را ندارند (یعنی مختص زنان نیستند) ایرادی ندارد که مرد آنرا استعمال کند.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com