وجود چه تصاویری در داخل خانه جایز است؟
 

وجود چه تصاویری در داخل خانه جایز است؟

الحمدلله،

«تصاویری که بر در و دیوار آویزان شده اند، و یا بر روی پرده های نصب شده بر در و پنجره هستند، یا قاب گرفته شده باشد، این تصاویر جایز نیستند. اما اگر تصویر بر فرش زیر پا باشد، یا بر روی بالش و تختی که روی آن می نشینند باشد، و یا بر پشتی باشد، این تصاویر بلا مانع هستند، زیرا تصاویر آن مورد اهانت و بی احترامی قرار می گیرند، و (در حدیث) ثابت شده که پیامبر صلی الله علیه وسلم پرده ای را (بر در حجره) عایشه دید که بر آن تصاویری وجود داشت، خشمگین شد و دستور داد آنرا بردارد، عایشه رضی الله عنها نیز آن پرده را برکند و از آن دو بالش تهیه کرد که پیامبر علیه الصلاة والسلام بر آن تکیه می داد.

و همچنین از حدیث ابوهریره رضی الله عنه ثابت شده که : جبرئیل علیه الصلاة والسلام به ملاقات پیامبر صلی الله علیه وسلم آمد، وقتی رسید دید که در خانه مجسمه و پرده ای تصویردار وجود دارد و همینطور سگی که پیامبر صلی الله علیه وسلم از وجود آن آگاه نبود، جبرئیل متوقف شد و داخل خانه نشد و دلیل آنرا به پیامبر صلی الله علیه وسلم اطلاع داد، و به وی فرمود : « فَمُرْ بِرَأْسِ التِّمْثَالِ الَّذِی فِی الْبَیْتِ یُقْطَعُ فَیَصِیرُ کَهَیْئَةِ الشَّجَرَةِ وَمُرْ بِالسِّتْرِ فَلْیُقْطَعْ فَلْیُجْعَلْ مِنْهُ وِسَادَتَیْنِ مَنْبُوذَتَیْنِ تُوطَآَنِ وَمُرْ بِالْکَلْبِ فَلْیُخْرَجْ» أبوداود (4158) وترمذی (2806).

یعنی : «برو سر مجسمه ای که در خانه است را قطع کن تا مثل شکل درخت شود، و پرده را بکن و از آن دو بالش برای نشستن و تکیه دادن بساز، و سگ را هم بیرون کن». پیامبر صلی الله علیه وسلم نیز بدان امر فرمود و سگ که زیر تخت لباس حسن و حسین بود بیرون رانده شد، و دستور داد که از پرده دو بالش بسازند، و همچنین سر مجسمه را قطع نموده و آنگاه جبرئیل علیه الصلاة والسلام داخل شد» "فتاوی نور علی الدرب" (1/235 ، 236) .

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com