آیا نابود کردن تصاویر داخل کتابها و مجلات لازمست؟
 

آیا نابود کردن تصاویر داخل کتابها و مجلات لازمست؟

الحمدلله،

تنها وجود تصاویر انسان و حیوان است که مانع ورود ملائکه رحمت به منزل هستند، چنانکه در حدیث صحیح از ابوسعید خدری رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود : « أَنَّ الْمَلَائِکَةَ لَا تَدْخُلُ بَیْتًا فِیهِ تَمَاثِیلُ، أَوْ صُورَةٌ» مسند احمد (11858).

یعنی : «ملائکه به خانه ای که در آن تمثال (مجسمه) یا تصویر باشد داخل نخواهند شد».

در عوض می توان تصاویر غیر ذی روح مثل درختان و کوهها و دریا و مناظر طبیعی و یا دیگر رسوم را نگهداری یا آویزان نمود، البته بشرطیکه در آن اسراف نباشد.

و اما رواج تصویر در داخل کتب و مجلات و قوطی و جعبه ها و امثال اینها از اموراتی هستند که متاسفانه دامنگیر زندگی شده اند، و البته مسلمان ملزم نیست که آن تصاویر را یکی یکی محو و نابود کند، زیرا موجب مشقت بزرگی است و چنین چیزی در دین خدا برداشته شده است.

علامه عبدالرحمن سعدی – مفسر معاصر – می گوید : «اشیای ضروری که وارد (زندگی) مردم شده و فراگیر شده اند، مانند تصاویر روی پول ها و (قوطی) کبریت و امثال اینها، بنظر من این نوع از باب اضطرار هستند، و امید می رود که احوال اضطراری و بلایایی که فراگیر شده اند مورد عفو و گذشت قرار گیرند، و مورد چشم پوشی قرار می گیرند».

" الأجوبة النافعة عن المسائل الواقعة " ص 83 .

همچنین علامه ابن عثیمین می گوید : «انسان ملزم نیست که هرآنچه در مجلات و جراید دید محو کند، چن مشقت آور است، و الله متعال می فرماید : « وَمَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ» (حج 78). یعنی : « و در دین (اسلام) کار سنگین و سختی بر شما قرار نداد».

وانگهی؛ انسان که این مجلات و جراید را بخاطر تصاویر آن نمی خرد، بلکه بخاطر اخبار و آگاهی های آن می خرد» "جلسات رمضانیة" ص103.

ضمنا تصاویر روی سطل زباله و امثال آن مانع دخول ملائکه نیستند، زیرا این تصاویر مورد اهانت و بی احترامی قرار می گیرند.

همچنین از جناب علامه ابن باز درباره تصاویر روی پتو و قوطی شیر و امثال این موارد سوال شد، ایشان پاسخ دادند : «اینها مورد گذشت قرار می گیرند، زیرا تصاویر آن مورد اهانت و بی حرمتی قرار می گیرند، همچنین (تصاویر روی) فرش و بالش و پشتی، و یا تصویر روی قوطی سس که به سطل زباله انداخته می شود، تصاویر روی آنها ان شاء الله زیانی نمی رساند، زیرا همگی مورد اهانت قرار می گیرند» " فتاوی نور علی الدرب " (1 / 310) .

برای توضیحات بیشتر به فتوای (8554) و (8570) مراجعه کنید.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com